مجتمع کک سازی و پالایش قطران زرند

نام: حامد مسعودپور

۳۳۴۷۸۶۸۹ – ۰۳۴
۳۳۴۷۸۳۴۱ – ۰۳۴
پست الکترونیکی: zarandcoke@zarandcoke.com
وب سایت:http://www.zarandcoke.com

آدرس: کرمان، شهرستان زرند، کیلومتر ۷ جاده زرند-کرمان

دستگاه اجرایی: شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
هدف طرح: تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن كك متالورژی و ۱۹ هزار تن قطران و محصولات جانبی آن
سال شروع : کلنگ زنی ۱۳۸۰ و در سال ۱۳۸۱ با انتخاب پیمانکار و مشاور عملیات اجرایی این طرح آغاز گردید.
سال آغاز بهره برداری : ۱۳۸۷
سرمایه‌گذاری ارزی: ۳۰٫۵ میلیون دلار
سرمایه‌گذاری ریالی: ۷۷۱٫۲ میلیارد ریال
اشتغالزایی مستقیم: ۸۰۰ نفر مستقیم
اشتغالزایی غیر مستقیم: ۱۰۰۰ نفر غیرمستقیم
تولید سالانه: فعلاً ۲۰۰۰۰۰ تن کک متالورژی و ۹۰۰ تن قطران

عملیات اجرایی طرح احداث كارخانه‌ كك‌ سازی و پالایش قطران زرند با هدف تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن كك متالورژی و ۱۹ هزار تن قطران و محصولات جانبی آن از سال ۱۳۸۱ آغاز شد. بخش كك سازی طرح در آبان سال ۱۳۸۷ با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر محترم صنایع و معادن وقت افتتاح و عملیات بهره برداری از آن آغاز گردیده است.

پالایشگاه قطران طرح فوق در سال ۱۳۹۳ تکمیل و بهره برداری از آن شروع شده است.

با راه‌اندازی این طرح برای ۸۰۰ نفر اشتغال مستقیم و یك ‌هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

میزان سرمایه‌گذاری ریالی این دو طرح ۷۷۱٫۲ میلیارد ریال از محل منابع داخلی و عمومی و رقم سرمایه‌گذاری ارزی آن ۳۰٫۵ میلیون دلار به ‌صورت فاینانس است. محل اجرای طرح كیلومتر ۷ جاده زرند ـ كرمان است. ۱۰۰درصد سهام آن متعلق به ایمیدرو می باشد.

مشاور طرح شركت پارسیكان و کان آذین و پیمانكار داخلی و خارجی طرح به‌ترتیب شركت عمران آذرستان و پیمانكاری ست – سدید و شركت سیتیك چین بوده اند.

به‌طور خلاصه در مورد این طرح می‌توان گفت كه وجود ذخایر عظیم زغال‌سنگ در منطقه كرمان و كارخانه زغال‌شویی در منطقه زرند، مزایای اقتصادی ناشی از فرآوری زغال‌سنگ در مجاورت معادن و ایجاد ارزش افزوده باعث شد طرح احداث كارخانه كك‌سازی زرند توسط شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌عنوان كارفرما و با طراحی شركت سیتیك از كشور چین با قرارداد از نوع EP با هدف تولید ۴۰۰ هزار تن كك متالورژی و ۱۹ هزار تن محصولات حاصل از پالایش قطران، در كیلومتر ۷ جاده زرند ـ كرمان در زمینی به ابعاد ۱۲۵۰ در ۸۰۰ متر و مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هكتار احداث شود.

افتخارات این مجتمع کسب گواهینامه های سیستم مدیریت یکپارچه IMS مشتمل بر مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 مدیریت زیست محیطی ISO 14001:2004 مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001:2007 ، عضویت در شبکه جهانی کیفیت IQNET ؛ کسب نشان تک ستاره تلاشگران بهره وری از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ؛ لوح تقدیر مدیریت پیک بار از شرکت توزیع نیروی برق در سال ۱۳۹۰ ؛ واحد برتر در اولین همایش پژوهش و توسعه فناوری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۱ ؛ و مجتمع از تاریخ ۰۱/۰۹/۱۳۹۵ طی تشریفات قانونی در قالب راهبری به شرکت فولاد زرند ایرانیان واگذار گردیده است.