مجتمع معادن زغال سنگ طبس

نام: حمیدرضا عسکری

  ۰۵۶-۳۲۸۲۹۶۱۲
056-۳۲۸۲۹۶۱۳
پست الکترونیکی: 

آدرس: طبس- شهرک شهید صدوقی- انتهای صدوقی ۲ غربی

مجتمع معادن ذغالسنگ طبس به عنوان یکی از واحدهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با هدف تأمین ذغالسنگ مورد نیاز کشور تأسیس، و با ایجاد بسترهای سرمایه گذاری، فرصت های شغلی و انتقال دانش فنی، تکنولوژی و روش های نوین معدنی و صنعتی در زمره اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می رود.

از مهم ترین اهداف این مجتمع می توان به استفاده حداکثری از پتانسیل ها و ذخایر ذغال کک شو و حرارتی، اکتشافات، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و توسعه زیر ساخت ها اشاره نمود. امید است دستیابی به اهداف مذکور، زمینه کاهش واردات را فراهم نموده، زنجیره ارزش فولاد را تکمیل و منجر به خودکفایی کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گردد.

جانمایی و موقعیت از نظر اهمیت

حوزه ذغالدار طبس با وسعتی بیش از ۳۰،۰۰۰ كیلومتر مربع و ذخیره اكتشافی ۶ میلیارد تن ذغالسنگ كك شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه ذغالی ایران محسوب می گردد که در مناطق پروده، نایبند، آبدوغی و مزینو گسترش دارد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران طی سالیان اخیر (سالهای ۶۴ تا ۹۴) به منظور توسعه و بهره برداری از ذخایر موجود اقدام به انجام اکتشافات و ایجاد زیرساخت‌هایی، عمدتاً در بخش پروده نموده است. ذخایر کشف شده ذغالسنگ از دو نوع کک شو و حرارتی است. ذخایر ذغال در پروده و نایبند از نوع کک شو و مزینو و آبدوغی، از نوع حرارتی است.

ذخیره بلوک های مختلف حوزه ذغالسنگ طبس

ذخیره ذغالی طبس بیش از ۶ میلیارد تن ذغالسنگ كك شو و حرارتی، است که غنی ترین و بزرگترین ناحیه ذغالی ایران محسوب می گردد.

منطقه موقعیت نسبت به طبس ذخیره اکتشاف شده قطعی و احتمالی (میلیون تن)
پروده ۷۵ کیلومتری جنوب ۱۱۰۰ کک شو
مزینو ۸۵ کیلومتری غرب ۱۴۰۰ حرارتی (آنتراسیت)
نای بند ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق ۲۰۰ کک شو
آبدوغی جنوب غربی در حال اكتشاف حرارتی (آنتراسیت)
جمع کل ۲۷۰۰