مجتمع فروكروم جغتای

نام: محمد داودی

۰۵۱-۴۵۶۲۳۳۰۳

۰۵۱-۴۵۶۲۳۳۰۶
پست الکترونیکی: ferrochrome@impasco.gov.ir
وب سایت: http://ferrochrome.impasco.gov.ir

 

آدرس: آدرس: خراسان رضوی، شهرستان جغتای، مجتمع فروکروم جغتای کدپستی:۹۶۴۱۸۳۳۸۶۲ 

نام محصول: فروکروم پرکربن

سال تأسیس: ۱۳۷۶
سال بهره برداری: ۱۳۸۴
ظرفیت اسمی: ۲۵۰۰۰ تن در سال
ظرفیت فعلی تولید: ۲۵۰۰۰ تن در سال

فروکروم نیز به مانند دیگر فروآلیاژها با هدف بهبود کیفیت انواع فولاد ها تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت فولادهای خاص از جمله فولادهای ضد زنگ، فولادهای مقاوم به حرارت، فولادهای ضد سایش، فولادهای ابزار، فولادهای مقاوم به خوردگی و … بدون حضور فروکروم غیر ممکن می باشد. فروکروم پرکربن به صورت کاربیدی از عناصر کروم و آهن با فرمول شیمیایی Cr,Fe)7 C3) می باشد.

تولید فروکروم پرکربن در کوره های قوس نهان الکتریکی Electrical sub merged Arc furnace و به روش احیاء و ذوب (smelting) صورت می پذیرد. سنگ کرومیت به عنوان کانه اصلی کروم که حاوی اکسیدهای CaO, AL2O3, MgO, SiO2, Fe2O3, FeO, Cr2O3 می باشد به نسبت از پیش محاسبه شده با کک متالورژی به عنوان عامل احیاء (reducing agent) و کوارتز به عنوان گدازه آور (flux) مخلوط و به داخل کوره شارژ می گردد.

پس از تکمیل واکنشات احیاء و تشکیل فروکروم و سرباره مذاب در کوره عملیات تخلیه مذاب از کوره انجام می پذیرد و سپس فروکروم مذاب در قالب های مخصوص ریخته گری می گردد و پس از انجماد آن، عملیات خردایش روی آنها صورت می پذیرد. در نهایت محصول نهایی از نظر دانه بندی و آنالیز شیمیایی مطابق با خواسته مشتری آماده و ارسال می گردد.

گواهینامه های بین المللی:
ایزو:  IMS
سیستم مدیریت یکپارچه ISO 9001:2015
مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001:2007
سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001:2015
استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاه ISO 17025

 

محتویات درصد
Cr ۶۲-۶۵
Fe ۲۰-۲۲
C ۶-۸
Si ۰-۳
P Up to 0.03
S Up to 0.04
Other Balance