مجتمع زغال سنگ گلندرود

نام: علیرضا فلاحتی

۰۱۱-۴۴۶۸۴۲۶۰
۰۱۱-۴۴۶۸۴۲۵۹

آدرس: استان مازندران- شهرستان نور- شهر رویان- جاده آبشار آب پری- مجتمع ذغالسنگ گلندرود

معدن ذغالسنگ گلندرود یکی از معادن قدیمی زیرزمینی در شمال کشور در استان مازندران در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان نور واقع شده است. مطالعات اکتشافی آن از سال ۱۳۱۵ شروع و تا سال ۱۳۳۱ فعالیت معدنی آن ادامه داشت. ذغالسنگ تولیدی جهت تأمین سوخت کارخانه حریر بافی شهر چالوس مورد استفاده قرار می گرفت.  عملیات اکتشاف مقدماتی آن عملاً از سال ۱۳۷۱ با همکاری شرکت GIS ازکشور جمهوری چک آغاز گردید و تا سال ۱۳۷۸ ادامه داشت که ۲۵۰۰ متر ترانشه و سه دهانه تونل کوتاه حفر گردید. از سال ۱۳۸۰ اکتشافات تفصیلی آن شروع و به مرحله استخراج آزمایشی رسید.

پروانه بهره برداری :
پروانه بهره برداری معدن در اسفند ماه سال ۱۳۷۹ از سوی سازمان صنایع و معادن وقت استان مازندران صادر شد. بر اساس پروانه بهره برداری محدوده معدن ۱۳٫۵کیلومتر مربع و میزان ذخیره ۱٫۵ میلیون تن ، و برابر اکتشاف تفضیلی ذخیره قطعی ۱۲ میلیون تن و ذخیره احتمالی ۵۲ میلیون تن برآورد شده است.

مشخصات ذغالسنگ :
نوع ذغال آن حرارتی و نیمه کک شو می باشد، مواد فرار ۳۵-۳۰ درصد ، خاکستر ۳۵-۳۰ درصد ، پلاستومتری ۱۳-۱۱ میلی متر ، گوگرد و فسفر کمتر از ۱ درصد و رطوبت کمتر از ۵ درصد می باشد.

مشخصات تونلها:
این معدن دارای ۴ تونل به ترتیب تونل ۶ ، ۷ ، ۸ و ۹ می باشد تونل ۶ بعنوان زیر میله (ترانسپورت) بطول ۴۴۱ متر می باشد. تونل ۷ به عنوان کارگاه آموزشی انجام مانور امداد و نجات می باشد. در طی سال چندین مرحله با حضور کارشناسان مرتبط و تیم امداد و نجات مانور آزمایشی انجام می گیرد. تونل ۸ به عنوان سرمیله بطول ۴۹۵ متر با نصب تجهیزات کامل معدنی اعم از ایمنی و فنی و …. می باشد. تونل ۹ نیز جهت ترانسپورت بمنظور ارسال چوب آلات و مصالح رسانی به داخل تونلها در نظر گرفته شده است.

مشخصات لایه های ذغالی :
این معدن دارای ۳۲ لایه ذغالی با ضخامت ۴۰ سانتی متر تا بالای ۲ متر بوده که ۱۲ لایه آن قابل کار از ۴۰ سانتی متر به بالا می باشد. شیب لایه ها از ۶۵ تا ۸۰ درجه و میانگین شیب لایه ها ۷۰ درجه می باشد.

 

شماره لایه ضخامت (متر) شیب لایه (درجه) خاکستر (%) وزن حجمی
۳۱ ۰٫۹۲ ۶۷ ۱۷ ۱٫۲۸
۳۰ ۱٫۱۶ ۷۰ ۲۸٫۳ ۱٫۳۰
۲۹-۱ ۱٫۰۸ ۷۰ ۳۲٫۷ ۱٫۲۰
۲۹-۲ ۰٫۸۷ ۷۰ ۳۲٫۷ ۱٫۲۰
۲۹-۳ ۰٫۸۶ ۷۰ ۳۲٫۷ ۱٫۲۰
۲۸ ۰٫۸۲ ۷۰ ۳۲٫۸ ۱٫۲۳
۲۷ ۰٫۸۱ ۷۰ ۴۴٫۶ ۱٫۲۰
۲۶ ۰٫۹۶ ۷۰ ۴۰٫۷ ۱٫۲۳
۲۵ ۰٫۸۷ ۷۰ ۱۸٫۴ ۱٫۲۰
۲۲ ۰٫۷۵ ۷۰ ۱۴٫۷ ۱٫۲۶-۱٫۲۰
۲۱ ۰٫۷۸ ۷۰ ۳۷٫۷ ۱٫۳۶-۱٫۲۶
۱۷ ۰٫۷۵ ۷۰ ۳۵٫۱ ۱٫۲۶-۱٫۲۰
۱۶ ۱٫۲۷ ۷۰ ۳۴٫۳ ۱٫۲۰
۱۰ ۱٫۱۱ ۷۵ ۳۲٫۹ ۱٫۲۰
۹-۱ ۰٫۸۵ ۷۸ ۹٫۸ ۱٫۲۰
۹-۲ ۰٫۶۰ ۷۸ ۹٫۸ ۱٫۲۰