طرح تولید کاغذ از آهک الیگودرز

نام: غلامرضا هاشمی مرند

  ۰۲۱-۸۸۳۱۸۶۱۳

  ۰۲۱-۸۸۸۴۸۲۲۲

آدرس: تهران، خیابان طالقانی، نرسیده به بهار، روبروی بیمارستان ۵۰۲ ارتش، پلاک ۱۵۴، طبقه سوم

مصرف کاغذ از دیرباز یكی از معیارهای سنجش توسعه ‌یافتگی جوامع بوده است. ایران به سالانه دو میلیون تن کاغذ نیاز دارد. در زمینه تولید کاغذ سلولزی کارخانه‌های اندکی مشغول به کار هستند که درصد کمی از نیازهای داخلی را تأمین می‌کنند. عمده‌ترین ماده تشکیل‌ دهنده کاغذ سلولزی، الیافی است که از چوب درختان بدست می‌آید.

شرایط آب و هوایی خشك و نیمه‌ خشك و نبود منابع جنگلی غنی مهم‌ترین عامل تولید نشدن کاغذ در ایران و بسیاری دیگر از كشورها است. از طرفی کارخانه ‌های صنایع خمیر و کاغذ یکی از بزرگترین منابع آلودگی در سرتاسر جهان به حساب می‌آیند. هم‌ اکنون صنایع کاغذ‌سازی آلودگی‌های جبران‌ ناپذیری در جهان به وجود آورده است که برای جبران آن باید سالانه ۱۰۰-۱۵۰ میلیون دلار هزینه شود. در این کارخانه ‌ها مواد زائدی از جمله پساب های صنعتی، گازهای سمی و پسماندهای چوبی تولید می‌شود. اما واردات کاغذهای سلولزی نیز به دلیل ارزبری بالا، راهکار مناسبی نیست. در حال حاضر از مجموع دو میلیون تن کاغذ مصرفی در کشور، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از طریق وارد تأمین می‌شود. هزینه تأمین هر تن کاغذ وارداتی بیش از ۱۰۰۰دلار است؛ در نتیجه سالانه حدود یک و نیم میلیارد دلار ارز برای تأمین انواع کاغذ از کشور خارج می‌شود. بنابراین برای تأمین کاغذ مورد نیاز در داخل کشور باید به دنبال محصول جایگزینی بود که با شرایط کشورمان سازگاری داشته باشد. محصول کاغذ از کربنات کلسیم (كاغذ از سنگ) می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی کاغذ باشد.

کاغذ از کربنات کلسیم دسته جدیدی از کاغذ است که از کربنات کلسیم و پلی اتیلن تشکیل شده است. این کاغذ دوستدار محیط زیست بوده و در طبیعت تجزیه پذیر است. در فرآیند تولید کاغذ از کربنات کلسیم برخلاف کاغذ سلولزی احتیاجی به آب، دیگ بخار، افزودن اسید، آلکیل‌ها، سفیدکننده‌ها نیست. این محصول بدون آلودگی برای محیط زیست تولید شده و همین طور باعث ذخیره انرژی می‌شود. کاغذ از سنگ در مقایسه با کاغذهای سلولزی، سمی نیست و بسیار ایمن‌تر بوده و در برابر پاره شدن مقاوم می‌باشد. همچنین این نوع کاغذ دارای کشش بالا و هزینه کمتر برای چاپ می‌باشد. کاربردهای این محصول اغلب در صنایع لیبل و برچسب و صنعت بسته‌بندی است و علاوه بر این قابلیت استفاده به صورت کاغذ معمولی را دارد. خاکستر به جا مانده در فرآیند آتش زدن کاغذ از سنگ، از جنس آهک است که نشان‌دهنده برگشت‌پذیری به طبیعت است. این کاغذ برای تجزیه شدن در طبیعت به زمان کوتاهی احتیاج دارد. به‌عنوان جمع‌بندی، کاغذ از کربنات کلسیم دوستدار محیط زیست، ضدآب و تجزیه‌پذیر است. این محصول می‌تواند به عنوان جایگزین فیلم‌های پلاستیکی مصرف شود و در برخی موارد جایگزین کاغذ و مقوا از سلولز باشد.

ویژگی‌های محصول:

از مزایای کاغذ از کربنات کلسیم می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
– در برابر پاره گی مقاوم می باشد و براحتی کاغذ معمولی پاره نمی شود.
– در برابر آتش گرفتن نیز مقاوم بوده و به کندی آتش می گیرد.
– در برابر آب و رطوبت مقاوم می باشد و مثل عایق عمل می نماید.
– در برابر حشرات مقاوم می باشد. حشرات نمی توانند به آن صدمه بزنند.
– چاپ پذیری بسیار بالایی دارد.
– بسیار نرم و لطیف بوده و در امور چاپی و تبلیغی لوکس بسیار مناسب می باشد.
– تنوع مصرفی بسیار داشته و مثل کاغذ معمولی در تمام حوره ها قابل مصرف می باشد.
– دوستدار طبیعت می باشد.

مزایای اجرای طرح در شهرستان الیگودرز:

استان لرستان و بخصوص شهرستان الیگودرز قطب معادن کربنات کلیسم در ایران است و کربنات کلسیم این شهرستان خلوص ۹۹ درصدی دارد. متأسفانه در حال حاضر ۷۰ درصد از این ماده به صورت لاشه کربنات کلسیم «دولومیت» خام به فروش می‌رسد. از آنجا که کربنات کلسیم به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ از کربنات کلسیم است، در صورت راه اندازی این واحد و واحدهای تولیدی مشابه، صنایع معدنی این شهرستان نیز فعال خواهند شد.

از منظر اشتغال‌زایی، احداث واحد تولید کاغذ از کربنات کلسیم با ظرفیت ۳۰ هزار تن، حدود ۱۲۰ نفر اشتغال مستقیم و حدود ۴۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم در شهرستان الیگودرز ایجاد می‌کند.