طرح احیاء و اکتشاف معادن متروکه فلزی

نام: محمدرضا عابدینی ده جمالی

۰۳۵-۳۸۲۸۶۱۵۳
۰۳۵-۳۸۲۸۶۱۵۳

آدرس: یزد- بلوار شهید قندی- مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران- طبقه اول

در دایره المعارف صنایع معدن، معادن متروکه به معادنی اطلاق می گردد که بخش اقتصادی ذخیره آنها در گذشته استخراج شده و مورد بهره برداری قرار گرفته و بخش باقی مانده ذخائر نیز به دلیل اقتصادی نبودن مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

قدمت معدنکاری در ایران به دوره پارینه سنگی می رسد، بطوریکه شواهد به دست آمده در استان های کرمانشاه و لرستان موید این موضوع است.

همچنین آثار به جا مانده در معادن مس شنوه قم و اریسمان نطنز به ۲ تا ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

بر اساس آخرین آمار موجود پایگاه ملی داده های علوم زمین شناسی کشور در ایران تعداد ۱۵۱۹ معدن متروکه وجود دارد که تعداد ۱۲۰۰ مورد آن، معادن متروکه فلزی می باشند.

در مجموع می توان نتیجه گرفت تعطیل شدن بخش عمده ای از معادن متروکه ایران به علت اتمام ذخائر مواد معدنی نبوده است، بلکه عمده ترین دلیل، کاهش قیمت ماده معدنی و ضعف تکنولوژی و مشکلات فنی در آن زمان بوده است.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بعنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور بعنوان یک شرکت صددرصد دولتی و در راستای وظایف ذاتی و تخصصی خود در جهت تأمین مواد اولیه معدنی مورد نیاز کشور در زنجیره صنایع کشور در بهمن ماه سال۱۳۹۱ و بر اساس سیاست های کلان شرکت، اقدام به ایجاد طرح احیاء و اکتشاف معادن متروکه فلزی نموده که به تائید سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی رسیده است.

شرکت تصمیم به گسترش حوزه عملکرد طرح در سطح کشور نموده و با تهیه گزارش مبسوطی از نتایج موفقیت آمیز مکسوبه و ارایه طرح کلی انجام کار به ریاست محترم هیات عامل ایمیدرو و متعاقباً معاون محترم امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه متبوع، در تاریخ ۲۳ فرورودین ماه ۱۳۹۴ طرح احیاء و اکتشاف معادن متروکه فلزی شکل گرفت.

عمده معادنی که تاکنون شناسائی، مستندسازی و یا به مرحله اجرا رسیده اند معادن متروکه سرب و روی، مس، آنتیموان و آهن بوده اند، که به شرح ذیل می باشد.
• سرب و روی دو مورد (معدن خانه سورمه- معدن چاه خربزه)
• آهن دو مورد (معدن چاه پلنگ جنوبی- معدن شرق ساغند)
• مس چهار مورد (معدن کال کافی- معدن عباس آباد سمنان- معدن پلی متال چاه پلنگ- پلی متال خونی)
• آنتیموان یک مورد (معدن پتیار)

معادنی که در دست اقدام می باشد.
۱- ۵ معدن سرب و روی
۲- ۳ معدن آهن
۳- ۱۵ معدن مس
۴- ۵ معدن نیکل
۵- ۲ معدن آنتیموان
۶- ۲ معدن طلا