شركت زغال سنگ البرز مرکزی

نام: نوید نیکو

۰۱۱-۴۲۴۲۴۰۰۱-۵
۰۱۱-۴۲۴۲۲۵۹۰ – ۰۱۱-۴۲۴۲۴۰۱۵
پست الکترونیکی: info@cacco.ir
وب سایت: www.cacco.ir

آدرس: مازندران، سوادکوه، کیلومتر ۱۸۵ محور سوادکوه، روبروی پلیس راه سوادکوه کدپستی: ۴۷۹۱۶۴۹۴۹۸

تاریخچه ثبت شرکت:

شرکت سهامی خاص معادن زغال سنگ البرز مرکزی در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۳ تحت شماره ۱۹۶۹۱ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و متعاقباً به موجب صورتجلسه مورخ ۲۳ مرداد ماه سال ۱۳۷۰ مجمع عمومی فوق العاده، دفتر مرکزی شرکت را از تهران به شهر زیرآب منتقل و در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۷۱ تحت شماره ۱۹۲ در اداره ثبت اسناد سوادکوه به ثبت رسیده است.

تاریخچه فعالیت اکتشافی و بهره برداری شرکت:

شرکت زغال سنگ البرز مرکزی در استان مازندران در شهرستان سوادکوه و در کیلومتر ۱۸۵ جاده تهران قائمشهر در یال شمالی سلسله جبال البرز واقع شده است. اطلاعات اولیه در رابطه با وجود زغال سنگ در منطقه زیرآب به سال های ۱۳۱۰-۱۳۱۳ به هنگام ایجاد راه آهن سراسری تهران-شمال بر می گردد. اولین بهره برداری از معادن زغال سنگ کنیج کلا پیرو اکتشاف اولیه در سال ۱۳۱۴ به هنگام احداث خطوط راه آهن سراسری با تشکیل شرکت زغال زیرآب بوسیله وزارت اقتصاد وقت در زیرآب محقق گردید. در سال ۱۳۳۸-۱۳۴۱ جهت شناخت دقیق و تکمیل اطلاعات، عملیات اکتشافی توسط شرکت دماگ آلمان شروع گردید. و از سال ۱۳۴۷ زمین شناسان شرکت ذوب آهن ایران، با همکاری کارشناسان روسیه اکتشافات را ادامه دادند. که نهایتاً در سال ۱۳۵۰ به بهره برداری از معدن کارمزد در این منطقه انجامید. از این جهت معادن شرکت زغال سنگ البرز مرکزی را می توان از قدیمی ترین معادن زغال سنگ ایران دانست.

موقعیت جغرافیایی شرکت:

ناحیه زغالدار البرز مرکزی در دامنه شمالی رشته کوه در مازندران واقع شده که در شرق از طول جغرافیایی ۵۴ درجه از گلوگاه و بهشهر و در غرب از طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۵ دقیقه رامسر می گذرد و از شمال به فرورفتگی های دریای خزر به عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه و از جنوب به خط قراردادی سمنان به تهران به عرض جغرافیایی ۲۵ در جه و ۴۰ دقیقه محدود می شود. طول گسترش این ناحیه زغالدار حدود ۳۰۰کیلومتر و عرض آن حدود ۱۰۰ کیلومتر که تقریباً مساحت ۳۰ هزار کیلومتر مربع از استان را در بر میگیرد.

شرکت زغال سنگ البرز مرکزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره زغال سنگ کک شو کشور می باشد. این شرکت در راستای فعالیت های خود هم اکنون زغال سنگ کک شوی خام را از معادن بخش خصوصی خریداری و پس از فرآوری درکارخانه زغالشویی و تبدیل به زغال سنگ کنسانتره از طریق خطوط راه آهن سراسری و حمل و نقل جاده ای به کارخانه های ذوب آهن اصفهان و کارخانه کک سازی زرند ارسال می کند.

در راستای طرح های توسعه معادن زغال سنگ البرز مرکزی، اکنشافات تکمیلی معدن زغال سنگ کرد آباد، احداث کارخانه زغالشویی سوادکوه و احداث کارخانه کک سازی و نیروگاه بازیافت حرارتی سوادکوه مازندران و منطقه معدنی گلیران در دستور کار شرکت زغال سنگ البرز مرکزی با هماهنگی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرار دارد.

چشم انداز شرکت:

تولید ۷ درصد کنسانتره زغال سنگ کک شوی مورد نیاز همسو با چشم انداز ۲۰ ساله کشور

مأموریت شرکت:

-انجام عملیات اکتشاف تکمیلی، آماده سازی، تجهیز و بهره برداری از معادن، نوسازی و بروز رسانی فرآیند، فرآوری و شستشوی زغال سنگ خام جهت تأمین مواد اولیه کارخانه کک سازی

-مشارکت در خرید، فرآوری و فروش زغال سنگ کک شو جهت توسعه و افزایش تولید معادن منطقه و استان و ایجاد اشتغال پایدار

اهداف کلان شرکت:

-آموزش، انگیزش و ارتقاء مناسب کارکنان در جهت توسعه منابع انسانی

-افزایش سطح رضایت و وفاداری مشتریان از طریق شناخت کامل و پیوسته نیازهای آنان، تأمین خواسته ها و برآورده نمودن به موقع و مطلوب این نیازها

-برنامه ریزی منظم، مداوم و عملی به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از کار و کنترل عوامل زیان آور محیط کار

-رعایت الزامات قانونی به منظور پیشگیری از آلودگی های محیط زیست

-تحقق اثر بخشی فرآیند سیستم مدیریت یکپارچه و بهبود مستمر آن ها

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS):

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) درشرکت زغال سنگ البرز مرکزی از سال ۱۳۹۲ اجرایی و شرکت موفق به اخذ سه استاندارد IS 9001:2008 , ISO 14001:2004 ,OHSAS 18001:2007 از شرکت CCPL شد که این استاندارد بمدت سه سال متوالی و پس از انجام ممیزی خارجی توسط شرکت گواهینامه دهنده تمدید گردید. پس از پایان تمدید گواهینامه ،شرکت با توجه به آخرین ویرایش استاندارد که به ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 & OHSAS 18001:2007 تغییر یافت پس از انجام ممیزی خارجی توسط شرکت گواهینامه دهنده PINCO در شهریور ماه ۱۳۹۶ موفق به پیاده سازی ویرایش جدید استاندارد گردید.

طرح تجهیز و آماده سازی معدن زغال سنگ کردآباد

کلیات:

-عملیات اکتشاف معدن زغال سنگ کردآباد از سال ۱۳۵۵ آغاز شده است و تاکنون علاوه بر حفر ۳۴۳۴۶ متر گمانه، ترانشه، اکلون و تونل اکتشافی نیز در منطقه حفر شده است.

-ذخیره معدن مطابق پروانه بهره برداری ۶/۲۱ میلیون تن قطعی و ۴۰ میلیون تن احتمالی می باشد.

-گواهینامه کشف جهت منطقه کردآباد به شماره ۷۱۴۱۵ به تاریخ ۱/۱۲/۷۵ از سازمان صنایع و معادن استان مازندران اخذ گردید.

-پروانه بهره برداری منطقه فوق با شماره ۱۹۰۹۲/۷۱۴ در تاریخ ۲۱/۱/۸۲ به مساحت ۴۰ کیلومتر مربع از سازمان صنایع و معادن استان دریافت شد.

-مدت بهره برداری در این پروانه ۸ سال با استخراج سالیانه ۱۲۰۰۰ تن بوده است.

-در سال ۱۳۹۱با توجه به اطلاعات بدست آمده از اکتشاف تکمیلی و نیاز صنعت فولاد کشور به زغال سنگ کک شو، ظرفیت تولید پروانه معدن با تایید شورای عالی معادن به ۲۳۰۰۰۰ تن در سال افزایش و بمدت ۲۵ سال به شماره ۴۴۰۱۲/۷۰۱ به تاریخ ۲/۱۲/۹۱ صادر گردید.

-متعاقباً شرکت با انتخاب شرکت مشاور کاوشگران نسبت به تهیه طرح پایه معدن و اسناد مناقصه، همچنین ارزیابی اثرات زیست محیطی اقدام نموده که نهایتاً جهت بهره برداری از معدن با ظرفیت مذکور ۸ دهانه تونل با رعایت الزامات زیست محیطی پیش بینی گردید. و بطور میانگین برای هر تونل ۵۰۰ متر مربع محوطه صنعتی و احداث ۵ کیلومتر جاده دسترسی به این دهانه ها نیاز می باشد. با توجه به وجود زغال مرغوب این محدوده که پس از فرآوری در کارخانه زغالشویی این شرکت خوراک کارخانجات کک سازی بزرگ کشور خواهد شد و همچنین تحقق آن موجب توسعه و اشتغال پایدار در منطقه محروم سوادکوه می گردد. این منطقه به دو بخش جمشیدآباد و کریکلا تقسیم می گردد.

ظرفیت تولید این معدن ۲۳۰،۰۰۰ تن زغال سنگ کک شو در سال می باشد که ارزیابی زیست محیطی مرتبط با آن و اسناد مناقصه طرح اکتشافات تکمیلی معدن کردآباد انجام شده است. جهت برگزاری مناقصه انتخاب پیمانکاران این طرح در چند مرحله فرآیندهای قانونی لازم طی شده و نهایتاً پیمانکاران واجد شرایط انتخاب گردیدند.

بخش جمشیدآباد منطقه معدنی کردآباد:

با انجام مناقصه در دو بخش زیربنایی و معدنی در سال ۱۳۹۴، برای بخش زیربنایی مشارکت مشیران و فراز ابنیه شمال گستر و برای بخش معدنی شرکت کانی کاوان شرق بعنوان پیمانکار انتخاب گردید به علت عدم اخذ مجوزهای منابع طبیعی، عملیات پروژه در بخش زیربنایی پیشرفتی نداشته و تنها بخشی از مدارک مهندسی تهیه شده است قرارداد پیمانکار معدنی نیز به همین دلیل اقاله شده است. با توجه به عدم اخذ مجوزهای منابع طبیعی و نزدیک بودن به پایان زمان قرارداد پیمانکار زیربنایی و به جهت جلوگیری از ضر و زیان بیشتر خاتمه پیمان این پیمانکار نیز اعلام گردید. با عنایت به اینکه پوشش گیاهی متراکم و وجود راشستانهای قدیمی در منطقه حساسیت زیادی را برای اداره کل منابع طبیعی در بر داشته است بنابراین با توجه مشکلات اخذ مجوز منابع طبیعی جهت احداث جاده و آماده سازی دهانه تونل ها، مسئله از طریق سازمان منابع طبیعی به سازمان حفاظت محیط زیست ارجاع گردید در این راستا شرکت نسبت به انتخاب مشاور زیست محیطی اقدام نموده است گزارشات زیست محیطی برای بررسی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارسال گردید و در صورت اخذ مجوز لازم، مراحل بعدی جهت پیشبرد پروژه انجام خواهد شد.

معدن کریکلا منطقه معدنی کردآباد:

با توجه به سوابق معدنکاری در گذشته و وجود یک تونل قدیمی، مجوز منابع طبیعی جهت تجهیز معدن اخذ گردید. با توجه به کمبود اطلاعات اکتشافی در این بخش، با انتخاب مشاور اکتشافی، برنامه ریزی لازم جهت حفر ترانشه، اکلون و تونل در این معدن انجام و با انتخاب پیمانکار نسبت به انجام عملیات اقدام گردید. پیش بینی می گردد با ادامه حفر تونل فعلی بتوان با قطع کردن لایه های مختلف ذغالی نسبت به حفر تونل های دنبال لایه، ایجاد کارگاه های استخراج و تولید زغالسنگ از این بخش از معدن در سال ۱۳۹۸ اقدام نمود.