کاتالیست های عناصر نادر خاکی/ مریم کارگر راضی؛ مشاور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در امور پژوهشی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

چهارشنبه, ۲۱ خرداد, ۱۳۹۹

کاتالیزورهای عناصر نادر خاکی عنوان یکی از فصول کتاب “عناصر نادر خاکی از معدن تا بازار” است که به تشریح انواع کاتالیست های عناصر نادر خاکی و کاربرد آنها می پردازد.

کاتاليزورها موادي هستند که در فرآيندهاي شيميايي باعث افزايش يا کاهش سرعت واکنش مي‌شوند. شناخت عميق از فاکتورهاي مؤثر در هر واکنش تبديلي و ايجاد شرايط بهينه باعث افزايش بازدهي و عملکرد واحد و به طبع آن باعث صرفه‌جويي اقتصادي مي‌شود. به طور کلي، کاتاليست در هر واکنش شيميايي که سرعت و شرايط بهينه مورد نظر باشد کاربرد دارند. در اين ميان فلزات نادر خاکي به عنوان جزء کليدي در کاتاليزور کراکينک داشته‌اند. استفاده از اين عناصر در مقادير بسيار کم سبب پيشرفت قابل توجه فرايند مي‌شود.

داشتن فعاليت، مساحت سطح، مقاومت مکانيکي، عمر مفيد بالا، گرماي جذب سطحي متوسط، عملکرد مناسب در دماهاي عملياتي، محصولات جانبي کم، خاصيت گزينش پذيري مناسب و مقاومت در برابر سايش و پودرشدگي از ويژگي‌هاي يک کاتاليست خوب است. استفاده از عناصرنادر خاکي به صورت دوپه يا در حد افزودني به شکل کامپوزيت و نانو کامپوزيت تحول بالايي را در مزاياي فوق ايجاد نموده است که در اين فصل به بررسي اجمالي آنها مي پردازيم.

در مورد کاتاليزورهاي همگن و ناهمگن مي‌توان گفت در کاتاليزورهاي همگن، ماده‌اي که به‌عنوان کاتاليزور به کار مي‌رود، با مواد واکنش­‌دهنده در يک فاز مي‌باشند، ولي در يک کاتاليزور ناهمگن يا کاتاليزور سطحي، مواد واکنش دهنده و کاتاليزور در دو فاز مجزا در کنار هم هستند و واکنش در سطح کاتاليزور صورت مي‌گيرد.

جهت دریافت مقاله اینجا کلیک کنید.