وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در گفتگو با اخبار فلزات مطرح کرد:از توان بخش خصوصی برای اکتشاف بهره گرفتیم

سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۳۹۷

بخش معدن در ایران به‌دلیل پتانسیل‌های فراوان و نیز قیمت مواد معدنی مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان این بخش قرار گرفته است و در سال جاری نیز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توانسته است بخش عمده‌ای از اهداف تعیین شده مانند اکتشافات مواد معدنی، تحقیق و پژوهش و نیز واگذاری راهبری برخی از طرح‌ها و مجتمع‌های تابعه را محقق سازد. برای بررسی اقدامات ایمپاسکو در زمینه معدن طی سال ۱۳۹۶ و نیز پیش‌بینی برای سال ۱۳۹۷، ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. وجیه الله جعفری اعتقاد دارد که با تغییر مدل نگرش در واگذاری‌های مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه این شرکت به راهبر ـ سرمایه‌پذیر، فصل جدیدی از تحول در سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و قطعا بخشی از معدن و صنایع معدنی کشور ایجاد شد.

وی همچنین می‌گوید که طرح‌ها پس از واگذاری رها نشده‌اند و نظارت بر آن‌ها همچنان ادامه دارد. جعفری بیان می‌کند که امیدواریم با ادامه واگذاری‌ها و نیز بهبود ادامه‌دار قیمت مواد معدنی، سال ۱۳۹۷ سال خوبی برای بخش معدن کشور باشد.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای تحرک بیشتر در معادن و بهره‌برداری حداکثری از ذخایر معدنی کشور چه اقداماتی را در سال ۱۳۹۶ صورت داد؟

از برنامه‌های اصلی شرکت در سال ۹۶ بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در طرح اکتشافی بود که قطعاً با ارائه محدوده‌های هدف جدید در بخش طلا و مس و کانی های فلزی ادامه خواهد یافت و امید است این مشارکت در سرمایه‌گذاری منجر به توسعه هر چه بهتر فعالیت‌های اکتشافی شود. ادامه اکتشاف و تکمیل اکتشاف، اکتشافات زیرزمینی، تحقیق و توسعه و بحث پژوهش از دیگر اقدامات شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۶ بوده است. علاوه بر این توسعه فعالیت‌های اکتشاف مواد معدنی مختلف در مناطق پرخطر یا مناطقی که بخش خصوصی تمایل به حضور در آن‌ها ندارد نیز می‌توان از اولویت‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۶ نام برد. ضمن اینکه به منظور توسعه فعالیت پژوهشی در حوزه‌هایی مانند زغال‌سنگ، کک، آنتیموان، کرومیت و فروکروم با افزایش بودجه پژوهشی و اجرای طرح‌های توسعه از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی از دیگر برنامه‌های این شرکت محسوب می‌شوند. در کنار این به‌دنبال افزایش میزان سرمایه‌گذاری در طرح‌های تجهیز به منظور ظرفیت‌سازی در بخش‌های زغال‌سنگ، سنگ آهن، فلزات غیر آهنی، فسفات، طلا و آنتیموان هستیم و نیز اجرای طرح‌های مصوب دولت در بخش معدن و صنایع معدنی به نمایندگی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از دیگر اولویت‌های این شرکت است.

همچنین دستیابی به اهداف تولید برنامه‌ریزی شده مجتمع‌ها و طرح‌های تحت مدیریت این شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و واگذاری امور بهره‌برداری مجتمع‌ها از طریق عقد پیمان‌های مدیریتی و افزایش ایمنی در جهت کاهش حوادث و ارتقای سطح ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در مجتمع‌های تحت پوشش در کنار افزایش فعالیت در جهت صادرات محصولات معدنی از دیگر برنامه‌های این شرکت به‌شمار می‌روند.

رویکردهای این شرکت درخصوص ورود بخش خصوصی به حوزه معدن چیست و در این رابطه تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

واگذاری یا برون‌سپاری فعالیت‌های مواد معدنی فاقد اولویت استراتژیک (بنا بر سیاست ایمیدرو به کلیه مواد معدنی تعمیم داده شد)، پتانسیل‌یابی و توسعه اکتشاف در همه مراحل در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، تجهیز و آماده‌سازی ذخایر معدنی و ایجاد واحدهای فرآوری در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، ارتقای بهره‎وری و افزایش تولید، گسترش پژوهش در راستای ارتقای فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی و نیز افزایش رقابت‌پذیری واحدهای فعلی و توسعه ظرفیت‌های آن‌ها از استراتژی‌های کلان شرکت محسوب می‌شوند که در نتیجه در پیشرفت اهداف شرکت تهیه و تولید موثر هستند.

در برون سپاری فعالیت های ایمپاسکو و ایمیدرو (مجتمع ها و طرح های تحت مدیریت ایمپاسکو) ۶ مجتمع و ۱۹ طرح تحت مالکیت ایمپاسکو می باشد که ۵ مجتمع و ۱۳ طرح واگذار شده و یک مجتمع و ۶ طرح در دست واگذاری است.

در بخش برون سپاری طرح های ایمیدرو ( تحت مدیریت ایمپاسکو) ۵ طرح واگذار شده و ۹ طرح در دست واگذاری است.

همچنین در بخش برون سپاری طرح های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ۱۳ طرح واگذار شده و ۶ طرح نیز در دست واگذاری است.

توجه به این نکته ضروری است که با واگذاری مجتمع‌های تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عملاً شاهد بهره‌وری بالاتر این مجتمع‌ها هستیم. ضمن آنکه به‌عنوان یک نهاد دولتی می‌توانیم نظارت دقیق بر عملکرد مجتمع‌های واگذار شده را به نحو شایسته‌تری انجام دهیم.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران چه استراتژی‌هایی را درخصوص جذب سرمایه‌گذار و نیز تکمیل زنجیره تولید اتخاذ کرده است؟

بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و جذب سرمایه‌گذاران توانمند به‌ویژه در بخش معادن کشور، راهی مطمئن برای سرعت بخشیدن حرکت اقتصاد در جهت توسعه و ایجاد اشتغال پایدار به‌شمار می‌رود و در این بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با توجه به وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها، آماده و مستعد سرمایه‌گذاری در بخش معدن است.

اهمیت سرمایه‌گذاری به‌عنوان یک مقوله اقتصادی سبب شده است که این موضوع همواره به‌عنوان یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی و صنعتی جوامع مورد بحث قرار گیرد و دولت‌ها را بر آن دارد تا توجه ویژه‌ای به امر سرمایه‌گذاری برای دستیابی به یک اقتصاد توسعه‌یافته معطوف دارند.

سیاست کلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز هم راستا با اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی بوده و آن دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در مجتمع‌ها و معادن تابعه است. این شرکت با در نظر گرفتن این اصل مهم، ماموریت خود را با مثبت کردن نگرش «پیمانکار ـ کارفرما» به «راهبر ـ سرمایه‌پذیر» تغییر داده است. بر همین اساس سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مختلف با اطمینان از سود حاصله و در نظر گرفتن اهمیت اعتماد آن‌ها از طرف شرکت، تمایل بیشتری از خود نسبت به همکاری میان دو طرف نشان می‌دهند. علاوه بر این باید عنوان کرد که شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با برگزاری همایش، نمایشگاه و جلسات متعدد زمینه شناخت و آگاهی سرمایه‌گذاران را از طرح‌ها و معادن فراهم آورده است و در آن‌ها فعالیت‌ها با هدف توسعه و خصوصی‌سازی انجام می‌پذیرد.

برنامه‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۷ برای معادن فلزی و بهره‌برداری حداکثری از پتانسیل آن‌ها چیست؟

نظر به اهمیت مواد معدنی فلزی در صنایع کشور و نقش این شرکت به عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که تکلیف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را در کشور برعهده دارد، استراتژی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای توسعه اکتشاف و تولید مواد معدنی مورد نیاز صنایع داخلی به‌خصوص فلزات تدوین شده است و مواد معدنی که اغلب آن‌ها را فلزات مانند آهن، مس، سرب، روی تشکیل می‌دهند، در اولویت اول قرار گرفته‌اند. قدر مسلم این است که برنامه استراتژیک این دسته اولویت یک گسترش عملیاتی اکتشافی (پهنه‌ها و پتانسیل‌های کشف شده از آن‌ها) و ازدیاد تولید با توسعه بهره‌برداری از معادن و ارتقای بهره‌وری در داخل و خارج کشور است. بدیهی است بنا بر سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در زمینه خصوصی‌سازی، این موارد نیز تا آنجا که ممکن است، از طریق فعال کردن بخش خصوصی به مرحله اجرا در می‌آید.