نقدی معدنی بر سکانس هایی از سریال “مانکن”

شنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۸

سید رضا عظیمی؛ مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس
سریال درام مانکن محصول سال ۹۷ به کارگردانی حسین سهیلی زاده داستانی است که به نابرابری اقتصادی طبقه های مختلف جامعه و افراد توانمند نسبت به افراد کم درآمد می پردازد. دو جوان که قصد ازدواج دارند اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی چالش هایی برایشان فراهم می کند که آنها در این مسیر از یکدیگر جدا شده و در چنگال مافیای بزرگ پول و فساد قرار می گیرند.
مانکن سریالی است که این روزها در اغلب تابلوهای تبلیغاتی درون شهری جهت استفاده در شبکه های اینترنتی خانگی رخنمایی و توجه مخاطبین زیادی را نیز به خود جلب کرده است.
در فصل یک، قسمت ۱۳ سریال مانکن از دقیقه ۱۵ حدود ۴ دقیقه به موضوع معدن پرداخته شده که نکته های قابل توجهی در آن نهفته است.
در ابتدا در گوشی موبایل سرمایه گذار(اخگر کوهسنگی) با بازیگری محمد رضا فروتن با اشاره به نماد تصویر مهندس دارنده مجوز معدن در قالب نقشه بردار و سپس تصاویری از داخل معدن، مخاطب را به سمت معدن هدایت می کند. موضوع در سکانس بعد با مذاکره برای معامله کردن معدن آغاز می شود که در دیالوگ و تصاویر این بخش نکات حائز اهمیت معدنی اجرا می شود که ذیلاً به این نکته ها پرداخته خواهد شد:
– سرمایه گذار در ابتدا بیان می کند این معدن حاصل ۱۵ سال کار تحقیق می باشد و اکنون به معدن تبدیل شده است.
– عدم اشاره به فرآیند اکتشاف و معرفی پارامترهایی که برای سرمایه گذاری در یک معدن به عنوان مبنا شناخته می شوند.
– اشاره به اهمیت و ایجاد اشتغال برای کل روستاییان اطراف معدن و حتی جذب نیروی انسانی از شهرستان و مهاجرت معکوس به دلیل برکت ایجاد معدن.
– معرفی تصویر بزرگ از اشتغال زایی بخش معدن در قالب این جمله که ۴۰۰۰ نفر وارد چرخه اقتصادی خواهند شد.
– مذاکره در مورد فروش و واگذاری معدن و نگرانی دارنده مجوز برای ادامه کار با بیان اینکه این معدن یک گنج است و افراد دیگر برای مالکیت آن وسوسه خواهند شد و ذکر این نکته که برای سوء استفاده و رانت از معدن در شرایط خاص نگرانی وی، دال بر تعلق خاطر معدندار برای اجرایی شدن فرآیند و به نتیجه رسیدن معدن است. تبدیل طبیعت بکر به معدن نیز نکته ایست که به آن اشاره می شود.
– نگهداشتن یک تکه سنگ به عنوان ماده معدنی در دست سرمایه گذار و بازی کردن با آن در رفتار مذاکره ای و واکنش به عدم فروش دارنده مجوز به سرمایه گذار اشاره به ثبت نمودن قانونی معدن علیرغم ۱۵ سال تحقیق و توسعه و عدم آشنایی به فرآیند ثبت مجوزهای معدنی و نیزعدم اطلاع خانواده معدندار در خصوص اقدامات انجام شده طی ۱۵ سال اکتشاف دلالت در راز گونه بودن فرآیند و عدم شفاف بودن آن به عنوان یک اقدام مهم در خانواده است و مهمتر اینکه به صورت خیلی غافلگیرانه معدندار مجوز را به نام دختر خود ثبت کرده و اطلاعی در این خصوص به دخترش نداده است.
– معدندار در حین مذاکره به سلامت زندگی خود اشاره کرده و از تهدیدات سرمایه گذار با توجه به اینکه مجوز آن قانونی است نگرانی به خود راه نداده و نکته اصلی که در بطن ماجراست سرمایه گذار با نیت هدایت نقدینگی حاصل از پولشویی قصد دارد مالکیت و سرمایه گذاری در این معدن را به عهده گیرد.
– تکیه کلام معدندار به سرمایه گذار مبنی بر اینکه: “از ملک من بیرون برو” اشاره براین نکته دارد که معدن مالکیت است در حالیکه معدن انفال بوده و مالک آن دولت است و معدن دار مجوز برداشت ماده معدنی اکتشاف شده را با رعایت قانون معادن دارد.
– بزرگ نمایی معدن در تصاویر اصلی سکانس و عدم شفافیت فضای زیرزمین برای مخاطب به لحاظ ساختاری معدن نیز نکته ای است که در فیلم به آن پرداخته شده است.
– عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط معدندار و سرمایه گذار در فضای معدن زیر زمینی نیز نکته فنی مهم است که به لحاظ ایمنی رعایت نشده است.
با توجه به مواردی که اشاره شد ضمن اهمیت موضوع معدن به عنوان یک مزیت نسبی در کشور، استفاده از مشاوران معدنی در ساخت فیلم هایی که در آنها به معدن اشاره می شود می تواند در اشاعه فرهنگ معدن و فعالیت های معدنی در محیط های غیر معدنی و خانواده ها موجب شکل گیری تصمیم گیری و تصمیم سازی در بخش معدن کشور شود. آموزش و هدایت تخصصی دست اندرکاران فیلم و سریال و خبرنگاران به سمت معدن در قالب بازدیدهای تخصصی و تورهای معدنی و ایجاد کلوپ های تخصصی خبرنگاران و اصحاب رسانه می تواند نقش بسزایی در یکسان سازی اطلاع رسانی و درک بهتر از محیط معدن را ایجاد کند. معدن یکی از مولدهای اشتغال پایدار و رونق تولید و محرومیت زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته می باشد که لازم است در رسانه جایگاه ویژه ای به آن اختصاص داده شود.