معدن زیرزمینی سولفوره انگوران افتتاح شد/ محرومیت زدایی و اشتغال هدف اصلی است

چهارشنبه, ۸ مرداد, ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، مدیرعامل ایمپاسکو، رییس قرارگاه خاتم الانبیا، استاندار، نماینده مجلس و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران افتتاح شد.
بر اساس این گزارش انجام عملیات تکمیل آماده¬سازی، تجهیز، استخراج و تحویل سالیانه حداقل ۱۲۰،۰۰۰ تن کانسنگ استخراجی از بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران در دست انجام می باشد که در حال حاضر تجهیز به اتمام رسیده و تولید به ظرفیت قراردادی رسیده است.
میزان بومی سازی تجهیزات در این معدن ۸۰ درصد، میزان اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر و میزان اشتغال غیر مستقیم پس از بهره برداری از پروژه حداقل ۲۰۰۰ نفر می باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، میزان سرمایه گذاری ریالی صورت گرفته در این پروژه ۱۲۵۰ میلیارد ریال و میزان سرمایه گذاری ارزی صورت گرفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو می باشد.
ماده معدنی سولفوره ، مخلوط سولفوره – اکسیده و اکسیده با عیار متوسط ۲۵ درصد روی و ۲ درصد سرب می باشد.
بر اساس این گزارش مزایای استخراج از معدن زیرزمینی سولفوره انگوران شامل دسترسی سریعتر به ماده معدنی سولفوره و بدست آوردن درآمد بیشتر، استخراج با هزینه کمتر نسبت به روش روباز با توجه به حجم بالای باطله برداری و مسایل مربوط به شرایط فنی و پایداری دیواره های معدن روباز، تامین نیاز خوراک کارخانه های فرآوری استان زنجان و جلوگیری از خروج ارز و محرومیت زدایی و بکارگیری نیروی بومی منطقه است.
استخراج بخش سولفوره انگوران به روش زیرزمینی از سال ۱۳۶۸ مطرح بوده و علت اصلی آن نیز دسترسی سریعتر به ماده معدنی سولفوره و همچنین باطله برداری نسبتا زیاد به روش روباز برای این بخش از کانسنگ بوده است. در سال ۱۳۸۳ تهیه طرح پایه آن از جانب شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به شرکت معدن زمین محول و پس از تهیه طرح پایه، طرح تفصیلی تونل های بازکننده تهیه و از سال ۱۳۸۵ شروع حفاری تونل های بازکننده آغاز شد. طول تقریبی تونل های بازکننده هر کدام بالغ بر یک کیلومتر می باشد که تا سال ۱۳۸۸ انجام پذیرفت و جهت ادامه آماده سازی و اجرای طرح استخراج زیر زمینی، با برگزاری مناقصه های جداگانه ای در سال ۱۳۸۹، شرکت معدن زمین به عنوان مشاور و ناظر و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)- هلدینگ تخصصی صنعت و معدن – به عنوان پیمانکار انتخاب شد.
گفتنی است معدن سرب و روی انگوران در استان زنجان، شهرستان ماهنشان واقع شده است.