معاون بهره برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد:اخذ بیش از ۴۸ هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی

شنبه, ۶ مرداد, ۱۳۹۷

 

تاکنون ۴۸ هزار و ۵۶۰ کیلومتر مربع پهنه اکتشافی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اخذ شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حسام مقدم علی؛ معاون بهره برداری و اکتشاف ایمپاسکو با بیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی فعالیت های اکتشافی خود تاکنون موفق به اخذ و تبادل تفاهم نامه در ۴۸٫۵۶۰ کیلومتر مربع پهنه اکتشافی شده که مقدار ۳۷۹۰۰ کیلومتر مربع خاتمه یافته و با توجه به برنامه ریزی اخذ پهنه های جدید در سال ۹۷، ۳۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع در دست اقدام می باشد.

وی در ادامه افزود: مطالعه تعداد ۵۱ هدف اصلی جهت اخذ پروانه اکتشاف جدید حاصل از پهنه های خاتمه یافته نیز در دستور کار قرار دارد.

مقدم علی خاطر نشان کرد: در مجموع ۶۸۰ هزار متر حفاری در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶ انجام شده و از این میزان، ۲۷۰ هزار متر حفاری مغزه گیری طی بازه ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به انجام رسیده است.

معاون بهره برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: از کل حفاری به عمل آمده طی سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶، ۲۸ درصد مرتبط با اکتشاف زغالسنگ و مابقی به حوزه های فلزی (سنگ آهن و پلی متال) می باشد و در حال حاضر گزارشات نهایی فعالیت اکتشافی جدید به سازمان صمت استان ها و یا ستاد وزارت صمت جهت صدور گواهی کشف جدید و یا ارتقاء ذخیره گواهی کشف فعلی ارسال شده است.

وی با اشاره به عملکرد مدیریت بهره برداری در سال ۹۶ گفت: تا پایان سال ۹۶ برنامه تولید ۶۶۵ هزار تن خاک سرب و روی را داشتیم که این عدد به ۸۶۳ هزار و ۵۰۰ تن ارتقا یافت، همچنین در این مدت برنامه تولید ۳۰۰ کیلوگرم طلا به ۶۰۲ کیلوگرم افزایش یافت.

مقدم علی در ادامه افزود: برنامه تولید کنسانتره سرب نخلک در سال گذشته ۱۵۰۰ تن بود که تا پایان سال ۹۶ این عدد به ۳۸۰۰ تن رسید.

معاون بهره برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برنامه های عملیاتی ۴ سال آتی این شرکت را در ۳ گروه اصلی عنوان کرد و افزود: امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ گواهینامه کشف، ۳۰ پروانه اکتشاف و بالغ بر ۱۴۰ هزار متر حفاری صورت گیرد.