مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک خبر داد: افزایش ۴ برابری ذخایر شورابه ای

شنبه, ۲۰ مهر, ۱۳۹۸

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امیدرضا محبعلی؛ مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک با بیان این مطلب گفت: با توجه به اکتشافات انجام شده در منطقه خور و بیابانک، ذخایر شورابه از ۴۵۰ میلیون متر مکعب به ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است و اقدامات لازم جهت دریافت گواهی کشف از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود: با بیش از ۹٫۵ میلیارد مترمکعب ذخایر پتاس در مناطق خور و بیابانک، پلایای میانی طرود و شورابه قم، در رتبه هفتم جهان و رتبه اول در منطقه خلیج فارس و آسیای میانه قرار گرفته ایم.
محبعلی خاطر نشان کرد: طی ۳ سال آینده برنامه ریزی جهت افزایش ظرفیت اسمی کارخانه برای تولید پتاس در دو مرحله ۵۰ هزار تن و ۱۰۰ هزار تن صورت گرفته است.
مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک در ادامه با اشاره به استفاده از توان فنی مجتمع پتاس خور و بیابانک در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: به منظور سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای و استفاده از توان بخش خصوصی از اوایل سال ۹۸ راهبری مجتمع پتاس خور و بیابانک به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است ، در سال ۹۷ با توجه به تمهیدات صورت گرفته بالغ بر ۱۴ میلیون متر مکعب شورابه از پلایا استخراج و پمپاژ شده که شاهد تولید ۲۰ هزار تن کلرید پتاسیم در مجتمع پتاس خور و بیابانک بوده ایم.
وی در خاتمه تصریح کرد: با بررسی های صورت گرفته و با توجه به ذخایر شورابه های کشور، بایستی سرمایه گذاری نسبت به رفع نیاز پتاس در کشور صورت گیرد.
گفتنی است مجتمع پتاس خور و بیابانک درکویر مرکزی ایران و در فاصله ۴۵۰ کیلومتری شرق مرکز استان اصفهان و حد فاصل ۳۰ کیلومتری شهرستان خور و بیابانک واقع شده است.