مدیر مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی خبر داد: نهبندان طلایی می شود

دوشنبه, ۱۴ بهمن, ۱۳۹۸

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علیرضا جلالیان؛ مدیر مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه استان خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: با بهره برداری از کارخانه فرآوری طلای هیرد در سال ۹۹ و اتمام طرح های توسعه ای شرکت سرمایه گذار در منطقه نهبندان، شاهد اشتغال بیش از ۱۵۰ نفر در این منطقه خواهیم بود و این مهم شرکت تهیه و تولید و مواد معدنی ایران را کمک خواهد کرد تا شاهد رفع محرومیت و افزایش اشتغال در منطقه نهبندان باشد.
وی در ادامه به اقدامات انجام شده توسط سرمایه گذار معدن هیرد اشاره کرد و افزود: تجهیز کامل سایت کارگاهی واحد فرآوری در زمینی به مساحت ۶٫۰۰۰ متر مربع، جانمایی و راه اندازی واحد خردایش در محل احداث کارخانه، انجام مطالعات تکمیلی و آنالیز داده های اکتشافی از جمله نمونه های حاصل از حفاری های مغزه گیری و پودری و برداشت حدود ۲ تن نمونه از بخش اکسیدی کانسار وانجام تست فرآوری لازم از جمله اقدامات انجام شده توسط سرمایه گذار می باشد که تاکنون در معدن هیرد انجام شده است.
جلالیان میزان ذخیره کانسنگ طلا در معدن طلای هیرد را ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تن با عیار ppm 0.92 عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در منطقه خوسف نیز به ذخیره ۵۰۸ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ppm 0.8 دست یافته ایم و پس از انجام اکتشافات تکمیلی، شاهد بهره برداری از معدن طلای خونیک توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در آینده نزدیک خواهیم بود.
مدیر مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: در معدن طلای هیرد تاکنون ۱۳ هزار و ۶۷۱ متر حفاری صورت گرفته که از این میزان ۸ هزار متر توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ظرف مدت تنها یکسال و مابقی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده است.
وی با اشاره به برداشت و ارسال ۱۰ هزارتن کانسنگ طلا از معدن هیرد جهت تست فرآوری به مجتمع طلای موته اصفهان گفت: با انجام تست فرآوری موفق به استحصال ۱۱ کیلوگرم شمش طلا شدیم و این موفقیت بزرگی برای اطمینان یافتن از عیار کانسنگ طلا در معدن هیرد بود.
جلالیان در خاتمه تعداد ۶ محدوده اکتشافی با مواد معدنی سنگ آهن و پلی متال را ازجمله برنامه های مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی جهت اخذ پروانه اکتشاف بیان کرد.
گفتنی است مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی به عنوان یکی از مجتمع های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، تاکنون موفق به اخذ ۳ فقره پروانه اکتشاف، یک گواهی کشف و ۳ پروانه بهره برداری در استان خراسان جنوبی شده است.