مدیر مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی خبر داد: احداث کارخانه تولید شمش طلا با سرمایه گذاری ۳ هزار میلیارد ریالی

سه شنبه, ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

در راستای اجرایی شدن سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی عملیات احداث واحد فرآوری این معدن با بهره گرفتن از توان بخش خصوصی (شرکت گروه بین المللی آبادراهان پارس) به ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا از سال گذشته آغاز و تاکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علیرضا جلالیان؛ مدیر مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی در تشریح روند فعالیت این مجتمع در استان گفت: این مجتمع با بررسی ها و مطالعات انجام شده در محدوده ها و پهنه های اکتشافی اخذ شده، موفق به اکتشاف ۱۰ محدوده امید بخش با مساحت تقریبی ۱۰۰۰ کیلومتر مربع شد که عمده این پتانسیل ها مرتبط با ذخایر پلی متال است.

جلالیان از اخذ پروانه بهره برداری برای سه معدن آهن حنار، طلای هیرد و روی ملوند خبر داد و گفت: مجتمع  طرح های اکتشافی خراسان جنوبی تاکنون موفق به اخذ پروانه اکتشاف شش محدوده و یک فقره گواهی کشف برای معدن طلای خونیک شده است.

وی افزود: در چند سال اخیر با اجرای عملیات اکتشافی و انجام حدود ۲۳ هزار متر حفاری مغزه گیری در چهار محدوده اکتشافی در قالب ۱۵۵ حلقه گمانه بالغ بر ۶ میلیون و ۵۸۸ هزار تن انواع ذخایر پلی متال شامل طلا، آهن و روی شناسایی شده است.

جلالیان گفت: این معادن شامل آهن حنار با ذخیره یک میلیون تن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۵۹٫۳۷ درصد، معدن هیرد با میزان ذخیره ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیار متوسط  PPM 0.92 (گرم در تن)، معدن ملوند با ۱۷۰ هزار تن کانسنگ روی با عیار متوسط ۶٫۳ درصد و طلای خونیک با میزان ذخیره ۵۰۸ هزار تن کانسنگ طلا با عیار PPM 0.8  می باشند که در حال حاضر با بهره برداری از این معادن بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مراحل نهایی اخذ پروانه بهره برداری معدن بیشه با میزان ذخیره یک میلیون تن کانسنگ آهن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۴۲ درصد در دست اقدام و در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از این معدن نیز خواهیم بود.

مدیر مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی به فعالیت ها در معدن طلای هیرد اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت محدوده طلای هیرد و به منظور استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت های موجود در این معدن در اکتشافات اولیه این منطقه، چهار تارگت اکتشافی شناسایی شده است که در سال های گذشته اکتشافات فقط در تارگت ۳ آن تکمیل و  در سایر تارگت ها در دست اقدام می باشد.

جلالیان حجم سرمایه گذاری برآوردی در پروژه احداث کارخانه تولید شمش طلا  را ۳۰۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با راه اندازی این طرح در فاز نخست زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در بخش معدن و کارخانه فراهم خواهد شد که اولویت اشتغال نیز با مردم بومی منطقه خواهد بود.

وی، تجهیز کامل کارگاه در بخش اداری، ساخت و راه اندازی سنگ شکن، راه اندازی نخستین آزمایشگاه تخصصی آنالیز طلا در استان و در جوار کارخانه، ساخت و اجرای کامل سدباطله، نصب و راه اندازی باسکول ۶۰تنی، اجرای بخشی عمده ای از عملیات سیویل، ساخت و نصب استراکچر و تجهیزات مکانیکی کارخانه را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در این طرح عنوان کرد.

جلالیان افزود: همچنین مراحل ثبت سفارش، انعقاد قرارداد و ساخت ماشین آلات کارخانه توسط سرمایه گذار با شرکت سازنده در کشور چین انجام و در حال حاضر مراحل انتقال تجهیزات به داخل کشور در دست اقدام می باشد.

وی تامین زیر ساخت آب و برق واحد فرآوری را یکی از مهمترین مشکلات پیش روی پروژه عنوان و بیان کرد: علاوه بر این مشکلات ناشی از تشدید مباحث تحریم، شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن عدم امکان انتقال ارز  به کشور سازنده ماشین آلات (چین)، سبب ایجاد تاخیر در  زمان بهره برداری از پروژه شده است اما با وجود همه موانع پیش رو پیش بینی می شود در نیمه نخست سال آینده شاهد بهره برداری از این طرح مهم معدنی در استان باشیم.

مدیر مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی به فعالیت های انجام شده در معدن روی ملوند اشاره کرد و گفت: با اخذ پروانه بهره برداری و با جذب سرمایه گذار(مجموعه فنی و مهندسی سبزیانی) فعالیت اجرایی در  این معدن از آذرماه سال ۹۸ رسما آغاز و تاکنون حدود ۲۵ هزار تن ماده معدنی تولید شده است که با توجه به میزان ظرفیت اسمی مندرج در پروانه بهره برداری(۱۰ هزار تن) این میزان تولید بسیار ارزنده و از مصادیق عملی جهش تولید می باشد.

جلالیان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در معدن آهن حنار نیز گفت: پس از برگزاری مناقصه عمومی و انتخاب پیمانکار، از مردادماه سال جاری فعالیت اجرایی در این معدن آغاز و تاکنون حدود ۱۹ هزار مترمکعب عملیات باطله برداری انجام پذیرفته است.

جلالیان برنامه اصلی شرکت در استان را بهره گیری از توان حداکثری بخش خصوصی در تکمیل طرح های اکتشافی و معدنی بیان و اضافه کرد: به یقین با ارائه محدوده های هدف جدید در زمینه های مختلف به خصوص طلا، مس، روی و آهن کار ادامه یافته و امید است این مشارکت در سرمایه گذاری، منجر به توسعه هر چه بهتر فعالیت های اکتشافی و معدنی دراستان شود.

مدیر مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی فعالیت های اکتشافی در دست اقدام این مجتمع را شامل محدوده های اکتشافی آهن درح، پلی متال کودکان، پلی متال آبگرم و همچنین محدوده های اکتشافی اولویت دار پهنه حیدرآباد و بیشه بیان کرد.

گفتنی است شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با هدف توسعه فعالیت های معدنی در استان های محروم و کمتر توسعه یافته کشور، از اواخر سال ۹۲ با ثبت محدوده های معدنی و متعاقب آن با تعریف طرح اکتشافی خراسان جنوبی و انتصاب مجری طرح در خرداد ماه سال ۹۳، به طور رسمی فعالیت های اکتشافی و اجرایی خود را در استان آغاز کرد.