مدیر مجتمع سنگ آهک پیربکران خبر داد:آرامش پیربکران با انجام آتشباری نوین

شنبه, ۳ اسفند, ۱۳۹۸

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حمید منتظری؛ مدیر مجتمع سنگ آهک پیربکران بابیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با استفاده از دانش روز دنیا و با استفاده از محققان دانشگاه های داخلی نسبت به بهبود و کنترل آتشباری در معدن سنگ آهک پیربکران بعنوان پایلوت معادن همجوار مناطق مسکونی اقدام به انعقاد قرارداد تحقیقاتی با عنوان” به روزآوري و بهينه سازي عمليات انفجار در معدن سنگ آهك پيربكران” با دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقيقات کرد.
وی در ادامه افزود: هدف از تدوین و اجرای این طرح استفاده از تكنيك هاي نوین انفجار در راستاي کاهش لرزش زمین و هوای ناشي از انفجار است و در صورت عدم کنترل پیامدهای نامطلوب ذکر شده، شاهد نارضایتي ساکنین همجاور معدن و به دنبال آن کاهش و در برخی از موارد توقف تولید خواهیم بود.
مدیر مجتمع سنگ آهک پیربکران اظهار داشت: کاهش خرج ویژه و تعداد چال های آتشباری تنها راه حل مناسب و کافي در راستاي کاهش لرزش زمين و هوای ناشي از انفجار نمي باشد، زیرا در صورتي که ميزان ماده منفجره مورد استفاده در چال از مقدار بهينه کمتر باشد، جابجایي و خردایش توده سنگ منفجر شده بسيار نامناسب مي شود و این امر سبب آسيب رساندن به تجهيزات معدني و کاهش راندمان معدنكاري خواهد شد. لذا برای دستیابی به این امر، روش های نوین انفجار با درنظر گرفتن شرایط ژئومکانیکی منطقه بکار گرفته شده است.
منتظری با اشاره به اجرای دقیق و مهندسی روش نوین انفجار و بهبود پارامترهای آتشباری در هر مرحله طی ۳ ماهه اخیر گفت: مجتمع سنگ آهک پیربکران موفق به دستیابی به کنترل آتشباری از نظر کاهش میزان لرزش و صدا طبق نظر سنجی بعمل آمده از اهالی و ساکنین روستاهای اطراف مجتمع و نیز دستیابی به عملکرد مطلوب یک آتشباری استاندارد و نتایج حاصل از آن بر اساس گزارش های خط تولید و دانه بندی طی مدت مذکور شده است.
وی در خاتمه افزود: با اجرای روش نوین انفجار میزان نرمه و ضایعات حاصل از آتشباری به طور موثری کاهش یافت و با بهینه سازی ابعاد دانه بندی هزینه های حاصل از خردایش در واحد فرآوری نیر کاهش خواهد یافت.
گفتنی است مجتمع سنگ آهک پیربکران، یکی از مجتمع های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده و فعالیت خود را از سال ۱۳۴۶ در راستای تهیه و تامین مواد اولیه غیرفلزی مورد نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان آغاز کرده است.
با توجه به همجواری این مجتمع با شهر پیربکران و روستاهای اطراف و نیز با توجه به توسعه مناطق مسکونی به سمت مجتمع طی ۴۰ سال فعالیت معدنکاری، ایجاد لرزش و صدای ناشی از آتشباری در پله های معدن، اعتراض ساکنین روستاها و شهر پیربکران را به همراه داشته است.