مدیر اقتصادی ایمپاسکو خبر داد: ایجاد ارزش افزوده با راه اندازی واحد تولید کربنات کلسیم رسوبی و آهک هیدراته

پنج شنبه, ۲۱ اسفند, ۱۳۹۹

طرح احداث کارخانه کربنات کلسیم رسوبی ( PCC) به ظرفیت ۲۰ هزار تن و آهک هیدراته به ظرفیت ۲۰ هزار تن سالانه با مجموع هزینه سرمایه گذاری حدودا ۳۵۰۰ میلیارد ریال و با نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری (IRR) 32 درصد برآورده شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، محمدرضا کریمی؛ مدیر اقتصادی شرکت پیرو آیین کلنگ زنی این طرح ها که امروز با حضور رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: با توجه به گسترش سازند های زمین شناسی آسماری – جهرم در این شهرستان پتانسیل مناسب برای سنگ های آهکی مشاهده می شود. این سنگ ها به عنوان آهک صنعتی و در مواردی به عنوان سنگ تزئینی یا مرمریت مورد استفاده قرار می گیرد. لذا در زمینه شناسایی محدوده های اولویت دار شهرستان داراب، جهت تامین مواد اولیه پروژه، ایمپاسکو نسبت به اخذ مشاور ذیصلاح اقدام نموده و ۴ محدوده معدنی را در شهرستان داراب مورد بررسی قرار داده است که پس از طی مراحل بررسی و نمونه گیری، یک محدود معدنی از لحاظ عیار، نزدیکی به راه اصلی، زیر ساخت و رنگ دارای اولویت شناخته شده است. همچنین با توجه به مزیت های نسبی آهک در منطقه، در طرح توسعه پروژه افزایش ظرفیت برای آهک pcc و نیز آهک هیدراته تا ۵۰ هزار تن در نظر گرفته شده است که مجوزات قانونی توسط سرمایه گذار در حال اخذ می باشد.

وی در ادامه با اشاره به موارد مصرف کربنات کلسیم رسوبی( pcc) افزود: این محصول در صنایع کاغذ، فیلر، مواد غذایی، دارو، پلیمر، مواد شوینده، چسب، لوازم آرایشی و بهداشتی، لاستیک و رنگ استفاده می شود.

کریمی خاطر نشان کرد: کربنات کلسیم رسوبی در ۳ گرید نانو، فاین و ساده تولید می شود که در صورت تولید محصول نانو، ظرفیت تولید ۱۶ هزار، فاین ۲۰ هزار و ساده ۲۵ هزار تن برآورد می گردد که قیمت هر تن از محصولات ذکر شده به ترتیب معادل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰، ۶۵۰ تا ۱۰۰۰ و ۵۴۰ تا ۶۵۰ دلار می باشد.

مدیر اقتصادی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: سنگ آهک دانه بندی در حال حاضر حدود ۳۰ تا ۸۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود که با عنایت به اختلاف قابل توجه قیمت کربنات کلسیم رسوبی با انواع محصولات آهکی، اجرای این طرح سبب افزایش قابل توجه ارزش افزوده خواهد شد.