سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک خبر داد:نخلک به زودی قطب گردشگری معدنی خواهد شد

یکشنبه, ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷

با توجه به اینکه معدن نخلک جزء قدیمی ترین معادن ایران می باشد و سابقه فعالیت معدنکاری در این مجتمع به بیش از ۲۰۰۰ سال قبل می رسد، قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری معدنی در کشور را دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عارف باقری؛ سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: ادامه طرح گردشگری نخلک با تهیه طرح جامع گردشگری و با نگاهی ویژه به امور زیر ساختی توسط شرکت راهبر (کیمیا گوهران) در سال جاری صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: طرح جامع سکونت پرسنل مقیم، اصلاح شبکه ترابری و مسیرهای عبور و مرور افراد و تجهیزات و خودروهای معدنی، ساماندهی اماکن، فضاها و ساختمان های متروکه بلا استفاده، زیبا سازی و جلوه بخشی بصری فضای مجتمع با کاشت درخت و نهال و جمع آوری ضایعات قدیمی ازجمله اقداماتی است که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در زمینه گردشگری صورت خواهد گرفت.

باقری خاطر نشان کرد: راه اندازی فاز دوم و نهایی کارخانه جدید فرآوری با ظرفیت ورودی ۴۰۰ تن به صورت سالیانه و در مجموع ۲ خط ۸۰۰ تن ورودی روزانه و ماهانه ۲۴ هزار تن و نیز راه اندازی خط دوم خردایش کارخانه جدید فرآوری با سرمایه گذاری شرکت راهبر مجتمع معدنی نخلک از برنامه های در دست اقدام سال جاری است.

وی بازسازی بخشی از سد باطله قدیمی کارخانه تغلیظ جهت جلوگیری از نشت پساب کارخانه تغلیظ و آلودگی محیط زیست را از دیگر برنامه های مجتمع معدنی سرب نخلک در سال جاری نام برد.

سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک اقدامات انجام شده در سال گذشته را شامل احداث واحد هوی مدیا ( واسطه سنگین ) با هزینه ای بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال، نوسازی کارخانه قدیم فرآوری و ساخت فاز اول کارخانه جدید فرآوری در مجاورت کارخانه جدید با ظرفیت ورودی روزانه ۴۰۰ تن با هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال، فعالیت های اکتشافی جدید در محدوده معدن نخلک و معدن چاه خربزه با انجام عملیات پی جویی و اکتشاف و بیش از ۲۰۰۰ متر حفاری توسط ۳ دستگاه حفاری نام برد.

باقری طرح مطالعاتی امکان سنجی استخراج بخشی از مواد معدنی زیر زمینی با روش مکانیزه توسط شرکت راهبر را از جمله برنامه های مجتمع معدنی نخلک نام برد و افزود: در صورت تحقق این طرح تحولی شگرف در آینده معدن نخلک ایجاد خواهد شد.

وی افزایش ۶۲ درصدی تولید کنسانتره با تولید ۳۷۹۸ تن، افزایش ۴۸ درصدی استخراج با استخراج ۴۲۸۲۲ تن و افزایش ۶۰ درصدی فروش کنسانتره با فروش ۳۹۳۴ تن در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ را از دیگر دستاوردهای سال گذشته مجتمع معدنی نخلک نام برد.

سرپرست نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک در خاتمه افزود: جذب و اشتغال حدود ۱۰۰ نفر با اولویت جذب نیروهای بومی جهت کلیه مشاغل، بهبود عملکرد در بخش استفاده از آب پمپاژ شده از معدن با ایجاد سیستم آب برگشتی (باز چرخانی) در واحد هوی مدیا کارخانه تلغیظ با ساخت حوضچه و نصب تجهیزات مربوطه که در مجموع باعث ۲۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب شده از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته می باشد.