مجتمع معادن ذغالسنگ طبس

تلفن: ۳۲۸۲۹۶۱۲-۰۵۶

فاکس: ۳۲۸۲۹۶۱۳-۰۵۶

آدرس: طبس- شهرک شهید صدوقی- انتهای صدوقی ۲ غربی

نام: خسرو فعالیان

تلفن: ۰۵۶۳۲۸۲۹۶۱۲

فاکس: ۰۵۶۳۲۸۲۹۶۱۳

پست الکترونیکی: fallah1351@gmail.com

مجتمع معادن ذغالسنگ طبس به عنوان یکی از واحدهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با هدف تأمین ذغالسنگ مورد نیاز کشور تأسیس، و با ایجاد بسترهای سرمایه گذاری، فرصت های شغلی و انتقال دانش فنی، تکنولوژی و روش های نوین معدنی و صنعتی در زمره اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می رود.

از مهم ترین اهداف این مجتمع می توان به استفاده حداکثری از پتانسیل ها و ذخایر ذغال کک شو و حرارتی، اکتشافات، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و توسعه زیر ساخت ها اشاره نمود. امید است دستیابی به اهداف مذکور، زمینه کاهش واردات را فراهم نموده، زنجیره ارزش فولاد را تکمیل و منجر به خودکفایی کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گردد.

جانمایی و موقعیت از نظر اهمیت

حوزه ذغالدار طبس با وسعتی بیش از ۳۰،۰۰۰ كیلومتر مربع و ذخیره اكتشافی ۶ میلیارد تن ذغالسنگ كك شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه ذغالی ایران محسوب می گردد که در مناطق پروده، نایبند، آبدوغی و مزینو گسترش دارد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران طی سالیان اخیر (سالهای ۶۴ تا ۹۴) به منظور توسعه و بهره برداری از ذخایر موجود اقدام به انجام اکتشافات و ایجاد زیرساخت‌هایی، عمدتاً در بخش پروده نموده است. ذخایر کشف شده ذغالسنگ از دو نوع کک شو و حرارتی است. ذخایر ذغال در پروده و نایبند از نوع کک شو و مزینو و آبدوغی، از نوع حرارتی است.

ذخیره بلوک های مختلف حوزه ذغالسنگ طبس

ذخیره ذغالی طبس بیش از ۶ میلیارد تن ذغالسنگ كك شو و حرارتی، است که غنی ترین و بزرگترین ناحیه ذغالی ایران محسوب می گردد.

منطقه

موقعیت نسبت به طبس

ذخیره اکتشاف شده قطعی و احتمالی (میلیون تن)

پروده

۷۵ کیلومتری جنوب

۱۱۰۰

کک شو

مزینو

۸۵ کیلومتری غرب

۱۴۰۰

حرارتی ( آنتراسیت )

نای بند

۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق

۲۰۰

کک شو

آبدوغی

جنوب غربی

در حال اكتشاف

حرارتی (آنتراسیت)

جمع کل

۲۷۰۰