دفتر تهران: خیابان طالقانی، نرسیده به بهار، روبروی بیمارستان ۵۰۲ ارتش، پلاک ۱۵۴، طبقه پنجم معدن: مازندران، سوادکوه، کیلومتر ۱۸۵ جاده فیروزکوه، روبروی پلیس راه سوادکوه
حسین متصدی زرندی
۹-۸۸۳۲۴۰۰۸-۰۲۱ و ۵-۴۲۴۲۴۰۰۱-۰۱۱
۸۸۳۲۴۰۱۰-۰۲۱ و ۴۲۴۲۲۵۹۰-۰۱۱
info@cacco.ir
www.cacco.ir
53696c62-3684-4f5e-92a8-f5d8d5e404a9

براساس آخرین برنامه ریزی های انجام شده در خصوص توسعه صنعت فولاد کشور نزدیک به ۸ میلیون تن از تولید فولاد کشور با استفاده از روش کوره بلند می باشد که با در نظر گرفتن مصرف تقریبی ۵۰۰ کیلوگرم کک برای هر تن فولاد میزان کک مورد نیاز نزدیک به ۴ میلیون تن برآورد می گردد. وجود ذخایر حائز اهمیت زغال سنگ در سطح استان مازندران و خصوصاً محدوده شهرستان سوادکوه موجب گردید که احداث کارخانه کک سازی به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال و نیز نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۲۵مگاوات در دستور کار قرار گیرد. میزان زغال سنگ کنسانتره مورد نیاز این کارخانه در حدود۴۵۰ هزارتن و میزان زغال سنگ خام مورد نیاز در حدود ۶۵۰ هزارتن می باشد.

در این راستا شرکت مهندسی فراتحقیق سپاهان بعنوان مشاور تهیه طرح پایه و اسناد مناقصه و شرکت خزرآب بعنوان مشاور زیست محیطی طرح انتخاب و مطالعات امکان سنجی، ارزیـــابی زیست محیطـــــی انجام و در نهایت انتخاب روش بازیافت حرارتی Heat Recovery به عنوان جدیدترین روش سازگار با محیط زیست توسط این دو شرکت صورت پذیرفت و مطالعات مهندسی پایه براساس روش انتخاب شده توسط مشاور خارجی پروژه Dastur Engineering International و شرکت مهندسین مشاور فراتحقیق سپاهان انجام شد. تفاهم نامه همکاری (EPC)بین ایمپاسکو و قرارگاه خاتم الانبیاء (موسسه امید پارس) در سال ۱۳۸۹ به امضا رسید و دیوار حائل حاشیه رودخانه دراسله به طول۳۰۰ متراحداث گردید. 

در ادامه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با توجه به اخذ مجوز زیست محیطی طرح در سال ۱۳۹۱ و در سال ۱۳۹۲ با کنسرسیوم شرکت های کانی کاوان شرق و CMC چین قرارداد (EPC) منعقد نمود. مشاور پروژه مشارکت مهندسین مشاور صنعتی ایران، معدنکاو و موننکو می باشد. زمان اجرای پروژه ۳۶ ماه بوده ولی به دلیل عدم اخذ مجوز ماده ۶۲ و عدم گشایش LC ، قرارداد تاکنون تنها ۱۴٫۸درصد پیشرفت داشته که آن هم به علت انجام پروژه های کارهای زود هنگام و انحراف مسیر رودخانه بوده که منجر به خرید زمین و آماده سازی سایت و احداث دیوارهای حائل و کانال انحراف مسیر شده و از پروژه اصلی تنها مدارک مهندسی پایه آن تهیه گردیده است.

هم اکنون تحویل قطعی پروژه Early works و تحویل موقت پروژه انحراف مسیر رودخانه انجام گردیده است. مشکلات پروژه هم اکنون در دو بخش به شرح زیر می باشد در بخش اول با توجه به پایان زمان ۳۶ ماهه قرارداد، زمان اجرای پروژه به پایان رسیده و این موضوع به جناب آقای دکتر کرباسیان ریاست محترم هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی جهت تعیین و تکلیف منعکس گردیده است. مشکل دوم پروژه در حال حاضر عدم تمدید مجوز زیست محیطی می باشد در این راستا شرکت ضمن عقد قرارداد با مشاور زیست محیطی داخلی و تهیه مجدد گزارش ارزیابی زیست محیطی در اختیار شرکت آ سکوتک همراه با مشاوران آلمانی قرار داده تا اقدام به ارزیابی مجدد زیست محیطی پروژه نموده و با اخذ نظر مساعد سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مجوز ماده ۶۲ را از معاونت برنامه و بودجه ریاست جمهوری اخذ نموده و نسبت به انتخاب بانک عامل و گشایش LC و جذب سرمایه گذار خارجی اقدام نماید. گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه از طریق مشاور داخلی در تاریخ ۹۶/۸/۱۵ به مشاور خارجی ارسال و زمان دفاع از این ارزیابی در سازمان حفاظت محیط زیست کشور ۲۱ آذر ۱۳۹۶ انجام گردید. با قانع نشدن کارشناسان سازمان محیط زیست در خصوص آلودگی ناشی از گازهای خروجی پروژه، شرکت نسبت به انتخاب کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف جهت بررسی مجدد موضوع با استفاده از نرم افزارAIR MODE اقدام نموده و کارشناسان در حال تهیه گزارش اولیه جهت ارائه به سازمان محیط زیست می باشند.