دستیابی به استاندارد‌ها با آموزش (حسام مقدم‌علی/مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران)

شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۶

 

 

اینکه تا چه‌ اندازه تکمیل اکتشافات معدنی در جذب سرمایه‌گذاران نقش ‌آفرینی می‌کند، پرسشی با پاسخ بسیار روشن است.

بدون شک به هر میزان که سطح اکتشافات بالا رود در جذب سرمایه‌گذار عملکرد موفق‌تری خواهیم داشت اما آن چیزی که در این میان نقش مهمی ایفا می‌کند، آن است که اگر دیدگاه ما جذب سرمایه‌گذار خارجی است نکته مهم استاندارد‌سازی است یعنی استاندارد‌سازی باید به صورتی باشد که سرمایه‌گذار خارجی با اطمینان وارد شده و سرمایه خود را وارد بخش معدن کند، زیرا سرمایه‌گذاری داخلی به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اطمینان داشته و در این زمینه مشکلی وجود ندارد به‌طوری‌ که در سرمایه‌گذاری‌های داخلی عملکرد موفقی داشته‌ایم.

حال سرمایه‌گذار خارجی برای ورود سرمایه خود به بخش معدن خواهان استاندارد است اما گزارش‌های ما در حال‌حاضر استانداردهای بین‌المللی را ندارد. استانداردهای بین‌المللی که برای سرمایه‌گذاران خارجی شناخته ‌شده است، دو استاندارد JORC استرالیا و ۱۰۱- ۴۳۰ NI کاناداست. برای دستیابی به این استانداردها باید در نخستین قدم سازمان نظام ‌مهندسی معدن در بحث آموزش ورود پیدا کند زیرا استفاده از این استاندارد‌ها نیازمند آموزش است.

البته به‌تازگی ‌قدم‌هایی در این‌باره برداشته‌ شده اما این اقدامات کافی نیست. باید ابتدا آموزش‌های لازم داده شود. البته نباید فراموش کرد که در اختیار داشتن افرادی برای این موضوع در ایران که دارای مدرک معتبر هستند نیازمند صرف هزینه خواهد بود زیرا درحال‌حاضر در کشور افراد چندانی حضور ندارند که دارای مدرک جورک باشند در نتیجه باید از افراد خارجی در قدم‌های ابتدایی استفاده کرد اما در همین زمان باید به ‌اندازه‌ای میزان آموزش در کشور بالا رود که افراد در ایران نیز بتوانند این مدرک را دریافت کنند.