در ۵ ماهه نخست ۹۹؛ نخلک خوش درخشید

سه شنبه, ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹

در ۵ ماهه نخست ۹۹ عملیات احداث کارخانه جدید فرآوری ۱۸۰۰ تنی نخلک با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصدی نصب تجهیزات و ماشین آلات صورت گرفت و به زودی شاهد افتتاح و راه اندازی این کارخانه با اشتغال مستقیم حداقل ۱۵ نفر نیروی کار خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، به منظور ارتقای عملکرد ایمنی با توجه به مستهلک بودن ساختمان و تجهیزات کارخانه قدیمی، بکارگیری تکنولوژی نوین با هدف کاهش مصرف انرژی، تطبیق بیشتر با محیط زیست و افزایش راندمان خروجی کارخانه، راهبر مجتمع (شرکت سرب و روی کیمیاگوهران)، با همکاری و مجوز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد ریال از اواسط اسفند ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به ساخت کارخانه فرآوری جدید ۱۸۰۰ تنی با تکنولوژی جدید اقدام کرد.

این گزارش حاکیست در زمان واگذاری راهبری مجتمع سرب نخلک به بخش خصوص تعداد نفرات شاغل در مجتمع در حدود ۱۶۰ نفر بوده، حال آنکه با گذشت حدود ۴۰ ماه از شروع قرارداد تعداد نفرات شاغل با افزایش بیش از ۲۴۴ درصدی به تعداد بیش از ۴۰۰  نفر رسیده است که که این نفرات عمدتا افراد بومی منطقه نخلک هستند.

بر اساس این گزارش در ۵ ماهه نخست سال جاری مکان یابی، طراحی و پایش سد باطله ناشی از پساب کارخانه فرآوری معدن سرب نخلک انجام شده و مجتمع معدنی نخلک در حال انعقاد قرار داد با دانشگاه تهران است، همچنین ارزیابی پایداری و تحلیل دینامیکی تونل زیرزمینی (اسپیرال) معدن سرب نخلک به روش تحلیلی و عددی صورت گرفته و این مجتمع در حال انعقاد قرار داد با دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

لازم به ذکر است در ۵ ماهه نخست ۹۹ میزان فروش کنسانتره مجتمع سرب نخلک ۴ هزار و ۲۰۰ تن می باشد در صورتیکه این رقم در مدت مشابه سال ۹۸ برابر با ۳ هزار تن بوده است.

گفتنی است مجتمع معدنی نخلک به عنوان یکی از واحدهای زیر مجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و از قدیمی ترین معادن زیرزمینی دارای کانی های فلزی است که در راستای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون رفع موانع تولید رقابت پذیری در سال ۱۳۹۵ امور راهبری آن به مدت ۲۵ سال به شرکت سرب و روی کیمیا گوهران واگذار شد.