در راستاي توسعه عملياتي برنامه ها ي ايمپاسکو صورت مي گيرد: سرمايه گذاري ۸ هزار ميليارد ريالي در سال ۱۴۰۰

پنج شنبه, ۱۰ تیر, ۱۴۰۰

شرکت “تهيه و توليد مواد معدني ايران” در راستاي سياست‏ هاي سازمان ايميدرو و استراتژي‏ هاي خود و با در نظر گرفتن وضعيت صنعت و ساير عوامل تاثيرگذار در اقتصاد کشور، نسبت به تدوين برنامه‏ هاي عملياتي خود به ‏صورت سالانه اقدام مي کند.

شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران به عنوان بازوي اجرايي ايميدرو، با هدف تبديل شدن به يک شرکت مرجع و نوآور، تهيه و توليد انواع مواد معدني را از طريق اکتشاف، استخراج و فرآوري مواد معدني بر عهده دارد که يک وظيفه استراتژيک در تامين مواد اوليه معدني کشور محسوب مي‏ شود و در سال‏ هاي اخير و با برنامه ‏ريزي مدون حداکثر استفاده از توان بخش‏ خصوصي در دستور کار قرار گرفته و فرصت‏ هاي سرمايه ‏گذاري در تمام حوزه ‏هاي فعاليت اين شرکت فراهم شده است.  بر اين اساس جايگاه شرکت تهيه‌ و توليد مواد معدني ايران در زنجيره توليد صنايع معدني کشور بسيار حائز اهميت بوده و به عنوان بازوي اجرايي ايميدرو و اختيارات قانوني که در بدو تاسيس اين سازمان توسعه‏ اي مد نظر قرارگرفته شده است و رفع برخي موانع و محدوديت ‏هاي ايجاد شده طي سال‏ هاي اخير، مي‏ تواند تاثير ارزشمندي در اين وضعيت داشته باشد.

اين در حالي است که مي توان حمايت از گسترش فعاليت‏ هاي اکتشافي، مشارکت بخش‏ خصوصي در توسعه طرح‏ هاي معدني، تامين زيرساخت‏ها درخصوص واحدهاي مرتبط براي ترغيب به مشارکت بنگاه‏ هاي کوچک در معادن و صنايع معدني، انتقال تکنولوژي مناسب و به‏ روز براي معادن کشور و فراهم آوردن زمينه سرمايه‏ گذاري‏ هاي داخلي و خارجي در معادن کشور را از جمله برنامه‌ها و اقدامات موثر در رفع موانع توليد در شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران برشمرد.

استفاده از توان بخش ‏خصوصي همچنان از رويکردهاي اصلي شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران است و در سال ‏هاي اخير با واگذاري يا برون‏ سپاري فعاليت ‏ها توانسته هزينه‏ ها را کاهش دهد، ضمن آن‏که عمده دلايل افزايش توليد به واسطه افزايش حجم سرمايه ‏گذاري و اصلاح خطوط توليد بوده است.

در همين حال طرح احياء، فعال‏سازي و توسعه معادن کوچک مقياس با هدف فعال‏ سازي معادن کشور است که در راستاي افزايش توليد و اشتغال بويژه در مناطق محروم با محوريت توسعه و حمايت از اکتشاف و بهره ‏برداري از ظرفيت معادن غيرفعال و قابل توسعه در کشور با استفاده از توان سرمايه بخش ‏خصوصي در دستور کار اين شرکت بزرگ قرار دارد.

از سوي ديگر آمايش جامع از معادن کوچک مقياس کشور به تفکيک استاني، فراهم شدن بستر هم افزايي و همسويي مسوولان و مديران در ارگان ‏ها و نهادهاي دولتي در سطوح مختلف ، ايجاد شفافيت و اطلاع‏ رساني گسترده تمامي ‏فعاليت ‏ها به منظور ايجاد فرصت برابر براي تمامي ‏بنگاه ‏هاي توليدي بخش معدن، ايجاد زيرساخت مناسب و اطلاع رساني براي فرهنگ‏ سازي و نحوه پذيرش و مراجعه ذي‏نفعان و رسيدگي به درخواست ‏ها از جمله اقدامات صورت گرفته طرح احيا ، فعال سازي و توسعه معادن کوچک مقياس برشمرده مي شوند.

همچنين فراهم شدن زمينه جذب سرمايه بخش‏ خصوصي و سهيم شدن بيش از پيش اين بخش در حوزه معدن و صنايع معدني، ايجاد فرصت مناسب براي توسعه استارت ‏آپ‏ ها و شرکت‏ هاي دانش ‏بنيان به ‏منظور معرفي نوآوري و تکنولوژي‏ هاي نوين در حوزه معدن و صنايع معدني، ايجاد فرصت تامين سرمايه مورد نياز براي معادني که امکان تسهيلات بانکي به دليل بوروکراسي اداري برايشان ميسر نمي‏ شود، امکان استفاده از فرصت توسعه براي احياي معادن در مناطق کمتر توسعه يافته، شناسايي فرصت ‏هاي کوچک معدني براي سرمايه‏ گذاران بمنظور توسعه و ايجاد اشتغال به‏ويژه در مناطق کمتر توسعه يافته و ايجاد و افزايش ارزش افزوده مواد معدني و توسعه شبکه ‏هاي تخصصي معدن آخرين اقدامات صورت گرفته طرح احيا، فعال سازي و توسعه معادن کوچک مقياس است.

“ايمپاسکو” در سال ۱۴۰۰ برنامه‏ هايي در بخش‏ هاي مختلف از جمله اکتشاف، توليد مواد معدني و جذب سرمايه ‏گذار در طرح ‏ها و پروژه‏ هاي خود تدوين کرده است.

با توجه به پيشران بودن بخش اکتشاف در توسعه معدن و صنايع معدني کشور و ايجاد توسعه پايدار، ۸۰ هزار متر حفاري در بخش هاي سنگ آهن، زغال سنگ و پلي متال، ۱۵ هزار کيلومترمربع تهيه نقشه هاي زمين شناسي از جمله  اهم برنامه هاي اکتشافي ايمپاسکو در سال ۱۴۰۰ است به گونه اي که دريافت ۳۶ فقره پروانه اکتشاف را مي‌توان از ديگر برنامه هاي سال ۱۴۰۰ شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران برشمرد.

همچنين ايمپاسکو در بخش توليد مواد معدني، بيش از ۱/۷ ميليون تن محصول و نيز واگذاري راهبري معدن و طرح به بخش ‏خصوصي را در دستور کار خود دارد. همچنين چندين طرح توسعه ‏اي در نقاط مختلف کشور از جمله معدن طلاي هيرد، کارخانه توليد کاغذ از کربنات کلسيم، راه اندازي معدن طلاي دره ‏اشکي، احداث واحد توليد ۴۰ هزار تني نفلين‏ سينيت و … در سال ۱۴۰۰ به بهره ‏برداري خواهد رسيد. بر اساس اين گزارش، بهره‌برداري از اين پروژه‌ها سرمايه‌گذاري بيش از ۸ هزار ميليارد ريال را براي شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران در سال ۱۴۰۰ به همراه داشته است. يادآور مي شود ، احداث راه دسترسي معدن سرب  نخلک در استان اصفهان، احداث کارخانه هاي توليد کود فسفاته با ظرفيت ۶۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ تن، احداث واحد توليد سيليکو متال در مجتمع فروکروم جغتاي و پروژه ساخت کارگاه تصفيه شمش (اتاق طلا) از جمله ديگر طرح‌هايي است که از سوي ايمپاسکو در سال ۱۴۰۰ قابل بهره‌برداري است.  بر اساس اين گزارش با بهره برداري از طرح‌هاي ذکر شده، شاهد اشتغال مستقيم ۵۲۰ نفر و اشتغال غير مستقيم ۱۱۳۲ نفر خواهيم بود.

هدف از بهره برداري طرح هاي ذکر شده توليد کاغذ، توليد کنسانتره نفلين سينيت، توليد کود فسفاته، توليد سيليکو متال و نيز توليد شمش طلا است.

ايمپاسکو به دنبال برنامه ۶۷ هزار مترحفاري شرکت در سال گذشته توانست به ميزان ۱۱۷ درصد حفاري اکتشافي ( ۷۷ هزار متر) را در پايان سال ۹۹ محقق کند.

بيشترين ميزان حفاري اکتشافي توسط شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران در سال گذشته مربوط به استان سيستان و بلوچستان است که انجام بيش از ۳۸ هزار متر حفاري اکتشافي در اين استان نشان از توجه دولت به توسعه اشتغال و افزايش توليد در مناطق کمترتوسعه يافته دارد.

احياء، فعال‏ سازي و توسعه ۲۵۳ معدن ،  اقدام به منظور صدور جواز تاسيس و افزايش ظرفيت و تامين مواد اوليه براي ۱۵ واحد فرآوري از اهم اقدامات اجرايي انجام شده در سال ۹۹ بود. مجموع دستاوردهاي کمي ‏طرح يادشده از ابتدا تاکنون شامل شناسايي و اولويت‏ بندي ۳۱۲۰ معدن، انجام اقدام کلينيکي روي ۱۴۶۳ معدن و احياء، فعال‏ سازي و توسعه ۳۹۹ معدن بوده است.