در جلسه کارگروه استانی طرح احیای معادن کوچک مقیاس خراسان جنوبی مطرح شد: معادن مس خراسان جنوبی، نیازمند نگاهی ویژه

سه شنبه, ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، روز گذشته اولین جلسه کارگروه استانی طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۹ با موضوع ” رفع موانع بهره برداری و تولید در معادن مس استان خراسان جنوبی” به صورت ویدیو کنفرانس با حضور رییس شورای هماهنگی طرح، مدیر اجرایی و دبیر شورا، رییس و معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ، نماینده خانه معدن در استان خراسان جنوبی، نماینده صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، نماینده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان، معدنداران ، سرمایه گذاران و صاحبان تکنولوژی در فراوری مس برگزار شد.
در آغاز جلسه داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ضمن تاکید بر همراهی و همسویی سازمان با اهداف طرح، از عملکرد طرح احیاء معادن کوچک مقیاس در استان بویژه تامین زیرساخت های مورد نیاز معادن سرب و روی غنی آباد که موجب فعالسازی ۷ معدن خواهد شد، قدردانی نمود.
وجیه اله جعفری؛ رییس شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در ادامه با اشاره به فراخوان های برگزار شده در سال گذشته برای جذب سرمایه گذار معادن کوچک مقیاس گفت: انعقاد ۲۷ تفاهم نامه با هلدینگ های بزرگ معدنی و اعلام آمادگی بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار متقاضی از دستاوردهای مهم طرح در جذب مشارکت بخش خصوصی می باشد.
وی در ادامه افزود: امیدواریم در سال جدید سرمایه اولیه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی افزایش یابد تا شاهد حمایت بیشتر از فعالین سرمایه گذار در اکتشافات تکمیلی معادن کوچک مقیاس باشیم.
جعفری به حمایت طرح احیای معادن کوچک از توسعه استارت آپ های معدنی ، شرکت های نوآور و دانش بنیان اشاره کرد و گفت: آماده حمایت از ایده های نو در زمینه احیای معادن کوچک مقیاس هستیم.
در ادامه جلسه مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح گزارشی از وضعیت معادن استان خراسان جنوبی در ۴ حوزه فلزی، غیرفلزی، سنگ های تزیینی و مصالح ساختمانی ارایه کرد و افزود: عمده مواد معدنی این استان آهن، مس، کرومیت، منگنز، سرب و روی، طلا، بنتونیت و تنگستن است.
سید رضا عظیمی یادآور شد: از سال ۷۹ تا اواخر ۹۸ تعداد ۷۹ محدوده معدنی در سامانه کاداستر استان خراسان جنوبی گواهی کشف دریافت کرده اند که در این میان ۲۴ محدوده فلزی، ۳۵ محدوده غیر فلزی، ۱۱ محدوده سنگ تزیینی و ۹ محدوده مصالح ساختمانی است.
وی همچنین تعداد محدوده های دارای پروانه اکتشاف در سامانه کاداستر استان را در این بازه زمانی ۲۵۳ محدوده شامل ۱۶۲ فلزی، ۴۷ غیر فلزی، ۳۸ سنگ تزیینی و ۶ محدوده مصالح ساختمانی نام برد.
در ادامه عظیمی عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۸ را شامل پایش محدوده های معدنی استانی، ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان دستگاه های اجرایی، همکاری با بخش خصوصی و انجمن ها در تصمیم سازی ها و عملیات اجرایی، همکاری با ۸ استارت آپ، شناخت و ایجاد فرصت متناسب برای تمام بنگاه های تولیدی، حمایت از فعالیت شرکت های دانش بنیان و در آخر تحقق بیش از ۹۷ درصد اهداف پیش بینی شده طرح، بیان کرد.
مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک مقیاس پایش استانی ۷۶ معدن فعال و غیرفعال در قالب ۷ بلوک و ثبت ۲۷ پرسشنامه سرمایه گذار در سامانه سطام را از اقدامات انجام شده در استان خراسان جنوبی عنوان کرد.
وی در ادامه گفت: طبق بررسی های کلینیکی صورت گرفته توسط طرح در استان خراسان جنوبی ۲۳ معدن با مشکل سرمایه گذاری، ۱۳ معدن با مشکل تجهیزات، ۹ معدن با کمبود نیروی انسانی، ۴ معدن با مشکل فرآوری ماده معدنی، ۲ معدن با کمبود زیرساخت، ۵ معدن با مشکل اکتشافات تکمیلی ، ۶ معدن با مشکلات بازار و ۸ معدن با مشکل اداری و معارض مواجه هستند.
عظیمی هدف گذاری سال ۹۹ در استان خراسان جنوبی را شامل احداث ۴ واحد فرآوری، احیا و توسعه ۷ معدن و پایش ۱۸ معدن احیا شده در سال ۹۸ به منظور فعال سازی نهایی عنوان کرد.
در ادامه این جلسه شرکت های سرمایه گذار، دانش بنیان و فعال در حوزه فراوری موادمعدنی فلزی بویژه مس هر یک به معرفی توانمندی های خود پرداختند. از ویژگیهای تکنولوژیهای معرفی شده سازگار بودن با وضعیت معادن استان و ژنز کانسنگ مس با تغییر عیار و ترکیب کانه می باشد. با توجه به نمونه های انجام شده از روش های جدید در معادن مس استانهای دیگر مقرر گردید هماهنگی لام برای بازدید معدنداران از این واحدهای فرآوری نیز جهت هم افزایی و پاسخ به ابهامات احتمالی صورت پذیرد.
کریمی؛ مسئول سرمایه گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سرپرست سرمایه گذاری طرح در این جلسه با اشاره به تکمیل فرم های سرمایه گذاری در سایت طرح احیای معادن کوچک مقیاس گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار اطلاعات خود را در قالب فرم های ثبت نام در سایت تکمیل کرده اند و سال گذشته با استفاده از این اطلاعات با استفاده از این پتانسیل بیش از ۴۰ معدن کوچک مقیاس به متقاضیان سرمایه گذاری معرفی گردیده است.
در ادامه جلسه معدنداران و بهره برداران معادن مس استان اعم از معادن فعال، غیرفعال و صاحبان گواهی کشف به بیان مشکلات خود از قبیل تامین زیر ساخت و مشکلات اداری نظیر محیط زیست پرداختند و معاون معدنی سازمان صمت استان مسئول پیگیری این مشکلات شدند.
در این جلسه نماینده خانه معدن استان خواستار تعیین تکلیف پروانه های اکتشاف استان بمنظور واگذاری به متقاضیان جدی و بالفعل معدنی شد که این پیشنهاد مورد استقبال سایر اعضا کارگروه استانی قرار گرفت و پیگیری روند قانونی و اخذ مجوزهای لازم در این باره در دستور کار طرح قرار گرفت.
نماینده صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز آمادگی همه جانبه آن صندوق را جهت تامین مالی برای معادنی که موافقت با مجموعه های سازنده کارخانه های فرآوری داشته باشند اعلام نمود. استفاده از تسهیلات از طریق معرفی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در زمانی که معدندار تمایل به مشارکت با سرمایه گذار نداشته باشد محقق خواهد شد.