برای نخستین بار در کشور: خودکفایی ملی با اجرای طرح تولید سدیم سیانید

سه شنبه, ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مریم کارگر راضی؛ مشاور مدیرعامل شرکت در امور پژوهشی و عضو هیات علمی دانشگاه با بیا این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طرح تولید سدیم سیانید را از طریق مزایده در سال ۱۳۹۸ به صورت فراخوان اعلام کرد و در نهایت شرکت ارس به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی به عنوان برنده مزایده برای تولید سالانه ۶ هزار تن سدیم سیانید به روش گاز آمونیاکی اعلام شد.

وی در ادامه افزود: با اجرای طرح تولید سدیم سیانید خلوص ۹۸ درصد به صورت قرص برای نخستین بار خواهیم توانست کارخانه های فرآوری طلای داخل کشور را نسبت به این ماده معدنی بی نیاز کنیم.

کارگر راضی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری اولیه این طرح ۲۰ میلیون یورو خواهد بود و تکنولوژی و دانش فنی خارجی و ساخت تجهیزات، مهندسی و نصب داخلی و با نظارت شرکت های خارجی خواهد بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه با برشمردن مزایای اجرای طرح تولید سدیم سیانید گفت: اشتغال زایی ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۳ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در آینده ای نزدیک صورت می گیرد، همچنین کاهش هزینه در تامین  محصول که منجربه کاهش هزینه فرآوری طلا و رقابتی شدن قیمت نهایی محصول خواهد شد.

مشاور مدیرعامل ایمپاسکو در امور پژوهشی تصریح کرد: استفاده از فناوری های روز دنیا با کمترین آلودگی زیست محیطی در تولید از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

کارگر راضی اظهار داشت: خط تولید سدیم سیانید اتوماتیک و با رعایت تمام استانداردهای ایمنی و ملاحظات حفاظتی  بین المللی صورت خواهد گرفت و پدافند غیر عامل در این زمینه انجام می شود.

گفتنی است آیین کلنگ زنی طرح فوق روز گذشته با حضور استاندار و سایر مسئولان  استان فارس و نمایندگان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برگزار شد.

ازجمله کاربردهای سدیم سیانید در کارخانه های استحصال طلا و صنایع شیمیایی است.