با حمایت طرح احیای معادن کوچک مقیاس صورت گرفت: شکل گیری ۱۲ استارتاپ معدنی

سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از ابتدای سال ۹۸ حمایت از استارتاپ های تخصصی حوزه معدن و صنایع معدنی را در دستور کار قرار داد و تاکنون از شکل گیری و توسعه ۱۲ استارتاپ تخصصی در این حوزه حمایت کرده است.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز برنامه حمایت از استارتاپ های معدنی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در دستور کار دارد.
چندی قبل خداداد غریب پور؛ رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به سیاست های کلان ایمیدرو گفت: اگر نیاز معدنکاران با ظرفیت های دانش بنیان ها قابل حل باشد، از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اقدامات حمایتی لازم را نسبت به پروژه و یا شرکت دانش بنیان خواهیم داشت.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برنامه حمایت از استارت آپ های بخش معدن و صنایع معدنی از سال گذشته آغاز شده، گفت: در زمینه حمایت از معدنکاران نیز به صورت «تقاضا محور» عمل خواهیم کرد به صورتی که تقاضای ارایه شده، پوشش داده شود.
غریب پور افزود: در راستای اجرای سیاست های حمایتی ایمیدرو از استارت آپ ها، برنامه امضای تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی در دست اقدام است.
وی ضمن اعلام اینکه نحوه همکاری ایمیدرو و صندوق نوآوری و شکوفایی به ۲ روش انجام خواهد شد، ادامه داد: یک روش این است که ارایه تسهیلات از محل منابع صندوق نوآوری و شکوفایی صورت گیرد و ضمانت آن برعهده صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی باشد، روش دیگر می تواند به صورت بالعکس انجام شود به طوری که صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، تامین کننده منابع و ضمانت آن بر عهده صندوق نوآوری و شکوفایی باشد.
غریب پور در ادامه افزود: یکی دیگر از خدمات ایمیدرو که از طریق صندوق بیمه فعالیت های معدنی عملیاتی می شود، پوشش ریسک سرمایه گذاری شرکت های معدن و صنایع معدنی در همکاری با استارت آپ ها است.
به گفته وی، با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری در بخش استارت آپ ها توسط شرکت ها، ایمیدرو این امکان را فراهم خواهد کرد که همکاری دو طرف را تضمین کند.
گفتنی است حمایت از استارتاپ ها توسط صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی یکی از خدمات جدید با نگاه توسعه ای در بخش معدن است که در تکمیل زنجیره فعالیت های معدنی می تواند نقش بسزایی ایفا کند.