اولین تور گردشگری معدنی کشور کلید خورد؛ روی گردشگران به خاک روی انگوران باز شد

یکشنبه, ۲۶ بهمن, ۱۳۹۹

بعد از گذشت هفت ماه از صدور اولین مجوز گردشگری معدنی کشور، نخستین تور گردشگری معدنی به میزبانی مجتمع سرب و روی انگوران به نام خبرنگاران کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، اولین تور گردشگری معدنی در کشور با اولین گردشگران آن یعنی خبرنگاران در استان زنجان و با بازدید از مجتمع سرب و روی انگوران کلید خورد و بی‌تردید راه‌اندازی طرح بازدید عمومی از معدن انگوران، فرصتی استثنایی برای گردشگران بوده تا در کنار استخراج ماده معدنی برای کارخانه‌های سرب و روی کشور، به تازگی و با توجه به اینکه بسیاری از مردم به دنبال جلوه‌ها و تجربیات ویژه‌ و جدیدی برای بازدید و گردشگری هستند، گردشگری معدنی بتواند در این راه گام‌های موثری برداشته و این ظرفیت‌ها را نیز معرفی کند.

بی‌شک یکی از مهم‌ترین توانمندی‌های شهرستان ماه‌نشان، فعالیت‌های معدنی بوده که غنی‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه و تنها معدن طلای فعال استان زنجان را در خود جای داده است. همچنین هم‌جواری معدن انگوران با دو جاذبه طبیعی منحصر به فرد، ییلاق ماه‌نشان و پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان، از دیگر مزایای این معدن است، معدنی که قرار است از این به بعد به همان میزان که خاک روی را از دل زمین استخراج می‌کند، گردشگران را به دل این سرزمین فرا بخواند تا از نزدیک با این جاذبه آشنا شوند.

دامپتراک‌های غول‌آسا، پیت منحصر به فرد و خیره‌کننده معدن، تونل زیرزمینی ۱۲۰۰ متری، تلکابین‌هایی که گنجینه ارزشمند را از دل این سرزمین جابه‌جا می‌کنند، سنگ‌های بزرگی که گاهی تمایل به ایستایی نداشته و دوست دارند از عرش به فرش سقوط کنند و … همه بیانگر آن است که جاذبه در اماکن تاریخی خلاصه نشده و پیرامون ما جاذبه‌هایی از جنس دیگر وجود دارد که شاید گذشتگان نیز چون نیک به آثارشان معطوف نشده‌اند، امروز ما آن‌ها را دستاویزی برای برگزاری تور گردشگری خود قرار داده‌ایم.

مشاهده نحوه استخراج ماده معدنی، چگونگی برداشت محصول توسط کشاورزان زحمت‌کش و هزاران فعالیتی که به سادگی از کنار آن می‌گذریم، می‌تواند تلنگری برای نسلی باشد که شاید دل‌شان را فقط به داشته‌های کهن این سرزمین خوش نکنند. بی‌تردید حضور در چنین مکان‌هایی نه فقط به لحاظ گردشگری، بلکه بهانه‌ای است تا نسل امروز از نزدیک با ظرفیت‌هایی که شاید تا چند سال آینده به فراموشی سپرده خواهد شد، آشنا شده و خود راوی آنچه که دیده‌اند، برای نسل‌های بعدتر باشند.