آشنایی با آلونیت ( قسمت اول ) مریم کارگر راضی؛ مشاور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در امور پژوهشی و عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران شمال

چهارشنبه, ۱۹ آذر, ۱۳۹۹

 

آلونيت یکی از مهمترین کانی های غیر بوکسیتی در تامین آلومینا می باشد. روش های مختلفی برای فراوری آن پیشنهاد و پتنت شده است و بسیاری از آنها در مقیاس صنعتی اجرایی نشده اند . و در  بسیاری از جنبه های تکنیکی توجیهی ندارند.آلونیت به عنوان كاني محتوي آلومينيوم از ابتداي قرن ۲۰ در توليد زاج سفید، پتاس آلوم وسولفات آلومينيوم كاربرد داشته ودر کل آن را به عنوان منشا آلوم می شناسند.در جنگ جهانی اول از آلونیت برای تهیه کودهای پتاسیم سولفات در آمریکا و استرالیا استفاده شد.

در سالهاي اخير آلونيت به عنوان يك آلترناتيو در كانيهاي غيربوكسيتي در توليد آلومينا مطرح می باشد که محصول فرعی آن پتاسیم سولفات بوده و اسيدسولفوريك ان قابل بازیافت است.

ذخایر متعددی از این کانی در جهان وجود دارد وتحقیقات گسترده ای برای فراوری آنها انجام شده است  تحقيقات در كشورهايي مثل، روسيه، آمريكا، مكزيك، كره، چين، ژاپن و استراليا انجام شده و در حال توسعه است.در ایران بهترین کانسار آلونیت در یکی از روستاهای تاکستان به نام هفت صندوق قرار دارد که بر روی آن عملیات اکتشافی شامل تهیه نقشه های توپوگرافی و تصاویر هوایی در مقیاس های مختلف و در مواردی حفر تونل در دامنه های جنوبی انجام شده است درصد آلونیت تخمینی در این کانسار حدود ۵۰ می باشد.

روش های ارایه شده هر کدام در میزان بازیابی حداکثری آلومینا و محصولات جانبی آن متفاوتند.متد های مختلفی که در مراحل تغلیظ ،فرایند کلسیناسیون و لیچینگ و فرایندهای کریستالیزاسیون و همچنین لیچینگ های اسیدی و قلیایی مختلف ارایه شده ، هر یک در مقدار بازیابی محصول اصلی الومینا و محصول فرعی آلومینیوم سولفات موثرند. همچنین حذف ناخالصی هایی مانند سیلیس و ترکیبات آهن دار ، بازیابی واکنشگر های اصلی مانند اسید سولفوریک نیز از مزایای متدهای برتر جهانی می باشد.

برخي از  این  روشها در آزمايشگاه و  پايلوت، درسطح  نيمه اقتصادي و اقتصادي انجام شده است. روسيه در تاسيس واحد صنعتي فرآوري آلونيت موفق بوده و توانايي توليد اين كاني را درصد ۲۰۰-۱۵۰ هزار تن در سال دارد.

در ايران نيز مطالعات انجام گرفته حاكي از توانايي توليد ۰۰۰/۲۰۰ تن در سال مي‌باشد ذخيره هاي مورد تحقيق  قرار گرفته در اين مطالعات ، هفت صندوق، سيردان، زاجكان بالا و زاج كندي می باشند.

برای دریافت مقاله اینجا کلیک کنید:

http://www.impasco.gov.ir/wp-content/uploads/2020/12/آشنایی-با-آلونیت-۱٫pdf